Sözcü Plus Giriş

MTV hesaplama ekranı: Motorlu Taşıtlar Vergisi 2019 ücretleri kaç lira oldu?

MTV 2019'un ilk aylık tutarları için ödeme işlemleri vakti geldi. MTV 2019'da kaç lira oldu, ne kadar zam geldi? MTV ödemelerinde MTV tutarı hesaplama büyük önem taşıyor. İnternet Vergi Dairesi'nin hesaplama ekranı bu noktada yardımcı oluyor. MTV 2019 tutarları ve hesaplama detayları haberimizde...

09:32 -
MTV hesaplama ekranı: Motorlu Taşıtlar Vergisi 2019 ücretleri kaç lira oldu?

019’da bir zam da MTV ödemelerine geldi. MTV 2019’da kaç lira oldu sorusunu soran vatandaşlar hesaplama işlemlerine başladı. MTV hesaplama işlemleri ve ödemeleri internet üzerinden yapılabiliyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin hesaplanmasında aracın türü, yaşı ve motor hacmi önem taşıyor. İşte 2019 MTV tutarları ve ayrıntıları…

MTV 2019 HESAPLAMA EKRANI

MTV hesaplama ekranı MTV ödeme dönemlerinde büyük ilgi görüyor. Aracın otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olmasına göre ödenecek vergi tutarı değişiklik gösteriyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi, otomobil ve motosikletlerin yaşı ve silindir hacmine göre, otobüslerin yaşı ve oturma kapasitesine göre belirleniyor. Kamyon ve kamyonetlerde ise aracın yaşının yanı sıra azami toplam ağırlığı göz önünde bulundurularak MTV tutarı hesaplanıyor.

Aşağıdaki link üzerinden MTV hesaplama işlemlerinizi yapabilirsiniz;

2019 MTV HESAPLAMA EKRANI

Yukarıdaki link üzerinden açılan ekranda hesaplama bölümüne tıklayarak hesap işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıdaki link üzerinden açılan ekranda hesaplama bölümüne tıklayarak hesap işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

MTV NEDİR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV, motorlu kara taşıtlarının doğaya salmış olduğu emisyon oranına, aracın yaşı ve koltuk sayısına göre Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafında her yıl (bankalar kurulu kararı olmaması durumunda) yeniden değerleme oranına göre tutarları belirlenen bir taşıt vergisidir.

Bu belirleme ölçütleri arasında vergiye en fazla etkisi olan emisyon oranıdır. Emisyon oranı ise motorun silindir hacmi (motor gücü) ile doğru orantılı olarak azalıp, artar. Bu sebeple motor gücü düşük olan araçlar daha az vergi öder.

MTV ÖDEME YÖNTEMLERİ

– MTV yönünden mükellefiyet kaydının bulunduğu veya MTV'yi tahsile yetkili diğer Vergi Dairesi müdürlüklerine başvurarak vergi ödenebilir.

– Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya banka şubelerine başvurarak ödeme yapılabilir.

– gib.gov.tr’de yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne 02:00 – 22:00 saatleri arasında giriş yaparak kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapılabiliyor.

– GİB Mobil uygulamasını (IOS ve Android) kullanarak da ödeme mümkün.

MTV 2019 hesaplama: İşte Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ücretleri…

1 OCAK 2018'DEN SONRA TESCİLİ YAPILAN ARAÇLARIN MTV'Sİ

Öte yandan 1 Ocak 2018'den itibaren tescil edilen araçlar için MTV, mevcut vergilendirme ölçütlerine “taşıt değeri” de eklenerek uygulanıyor.

Bu sene içerisinde tescil edilen araçlar için 2019'da uygulanacak MTV oranları da 1300 cc ve altında motor silindir hacmi olan, 1-3 yaş arasındaki ve taşıt değeri 40 bin lirayı aşmayanlarda 861 lira, 40-70 bin lira arası olanlarda 947 lira, 70 bin lirayı aşanlarda bin 34 lira olacak.

Söz konusu oranlar, motor silindir hacmi 1301-1600 cc arasında olan ve 1-3 yaş arasındaki araçlar için taşıt değeri 40 bin lirayı aşmayanlarda bin 500 lira, 40-70 bin lira arası olanlarda bin 649 lira, 70 bin lirayı aşanlarda bin 800 lira olarak ödenecek.

Otomobil veya arazi araçları arasında en düşük MTV, 16 yaş ve üzerindeki 1300 cc ve altındakiler için 90 lira, en yüksek MTV de 4001 cc ve değeri 475 bin lira üzerindeki 1 yaş araçlar için 41 bin 4 lira oldu.

Ayrıca, gelecek yıl minibüs, panelvan, karavan, otobüs, kamyon ve kamyonetler ile uçak ve helikopterler için alınan MTV oranlarında da yüzde 15,9 artış uygulanacak.

Son güncelleme: android-time 09:34 02.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more