Murat Muratoğlu: Faiz indirimi habercisi

Merkez Bankası politika faizini beklendiği gibi yüzde 24 seviyesinde sabit bıraktı. Yapılan açıklamada "ilave parasal sıkılaştırma" ifadesinin çıkarıldı. Dolar/TL karar sonrası sert yükselerek 5.97'nin üzerine çıktı. Konu hakkında açıklamalarda bulunana Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu bunun faiz indirimi habercisi olduğunu söyleyerek, "Önümüzdeki ay faizleri indirirse dolar ortalaması tahminlerin çok üzerinde gerçekleşecek" ifadelerini kullandı.

Murat Muratoğlu: Faiz indirimi habercisi

Sözcü gazetesi ekonomi yazarı Murat Muratoğlu konu hakkında açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde dolar/TL 5.80'e geldiğinde örtülü faiz artışı yaparak piyasalardaki tansiyonunu dindirmeyi denediğini söyleyen Muratoğlu, “Bugün, swap operasyonlarının daha külleri soğumadan “İhtiyaç duyulması haline ilave parasal sıkılaştırma yapılacaktır” cümlesi açıklamasından çıkarttı. Bu hamle faiz indiriminin habercisidir. Türkiye'nin başında petrol fiyatlarının artışı, Amerika'nın bu sefer gerçekten İran ambargosunu başlatması, İstanbul seçimleri, Merkez Bankası rezervi çelişkisi derken iş çığırından çıktı.” dedi.

“S-400 KONUSUNU HİÇ AÇMADIM”

İnsanın ister istemez Merkez Bankası’nın neye güvendiğini düşündüğünü söyleyen Murat Muratoğlu, “Açıklanan programların hepsinde 2019 yılı dolar kuru ortalama 5.80 görünüyor. Önümüzdeki ay faizleri indirirse dolar ortalaması tahminlerin çok üzerinde gerçekleşecek.” açıklamasında bulundu. Muratoğlu sözleri şöyle noktaladı:

Bakın daha Amerika ile papaz olacağımız S-400 konusunu hiç açmadım. Şimdiden 5.97'ye gelmişse… Neyin faizini indirecek?

Ne olacak derseniz? Yeni bir paket daha açarız, adını afili bir şey koyarız. Tek yaptığımız bu zaten!

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı İlginizi Çekebilir Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

“BU AÇIKLAMA DAHA YUMUŞAK GÖRÜNÜYOR”

Öte yandan Rabobank gelişmekte olan piyasalar stratejisti Piotr Matys de konu hakkında Reuters’a açıklamalarda bulundu. Matys, “Ben dahil birçok piyasa oyuncusu TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu mümkün olduğu kadar uzun süre koruyacağı taahhüdünü güçlendirecek yönde bir açıklama yapmasını bekliyorduk. Ancak bu seferki açıklama Mart’taki sıkılaştırma yanlısı açıklamaya göre daha yumuşak görünüyor. Bu da dolar/TL ve euro/TL’nin neden ciddi şekilde yükseldiğini gösteriyor. Piyasada açıklamanın daha fazla sıkılaştırma yanlısı olmaması nedeniyle hayal kırıklığı var” dedi.

“TCBM’NİN ENFLASYON KONUSUNDA KARAMSAR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Reuters’a konuşan İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu da, “En önemli değişiklik önceki metinlerde ‘enflasyonu etkileyen gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir’ ifadesinin kaldırılması oldu. Öte yandan enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar verildiği söylemi ise yerini koruyor” dedi ve ekledi: PPK metninde gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerine yönelik söylemlere de dikkat çeken Kömürcüoğlu, “Daha önceden enflasyonu düşürücü yönde etki eden ithal girdi maliyetleri (kur gelişmeleri ve petrol fiyatı) bu toplantıda tam aksi yönde enflasyonu yukarı çeken faktör olarak öne çıkıyor. Bu bağlamda bakıldığında enflasyon konusunda Merkez Bankası’nın önceki toplantıya kıyasla daha karamsar olduğunu düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

REUTERS-sozcu.com.tr