Sözcü Plus Giriş

Murat Muratoğlu’ndan enflasyon yorumu

TÜİK bugün enflasyon rakamlarını açıkladı. Bu haberlerin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, çekirdek enflasyonda önemli gerilemeler olduğunu bu nedenle hedeflerin tutturulacağını belirtiyor. Yeni açıklanan enflasyon verisini yorumlayan Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, "Resmi açıklama olduğu için mecburen ona göre raporlar yazılıyor. Peki dersen ki kim inanıyor? Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak inanıyor! Talep o kadar düşük ki millet evine sayı ile patates, soğan, limon alıyor. Bu durumda talep enflasyonu hiçbir kalemde söz konusu değil!" diye konuştu. 

14:42 -
Murat Muratoğlu’ndan enflasyon yorumu

İşte Murat Muratoğlu’nun enflasyon yorumu;

Açıklanan enflasyon verilerinin özeti; Geçen yıl 10 liraya aldığını bugün 11 lira 95 kuruşa alıyorsun. Öyle bir mal varsa biz de alalım köşede dursun. Resmi açıklama olduğu için mecburen ona göre raporlar yazılıyor. Peki dersen ki kim inanıyor? Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak inanıyor!

Anadolu Ajansı, TRT, Merkez Bankası gibi bağımsız statüde olan TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarına göre enflasyon 19.50'de… Talep o kadar düşük ki millet evine sayı ile patates, soğan, limon alıyor. Bu durumda talep enflasyonu hiçbir kalemde söz konusu değil!

Enteresan olarak İstanbul perakende enflasyonunda Nisan'da yüzde 3.80 artan gıda enflasyonun TÜİK de yüzde 1.40 artması… Boşuna demiyorlar İstanbul'un taşı toprağı altın!

İşin ilginci her yıl yeni sezon ürünleri nedeniyle yüzde 10'un üzerinde artış yaşayan giyim ve ayakkabı fiyatlarında yarısı kadar artış söz konusu… Talep düşüşünü en iyi açıklayan tablo olarak önümüzde duruyor.

İLGİLİ HABERTÜİK patronların maliyet rakamlarını açıkladı! ÜFE zam sinyali veriyorTÜİK patronların maliyet rakamlarını açıkladı! ÜFE zam sinyali veriyor

Üretim tarafında elektrik ve gaz sektörlerinde yıllık enflasyon yüzde 57.8'de… Yani üretmenin maliyeti artıyor! Üretici ile tüketici arasında yüzde 10'dan fazla fark var.

Üretici enflasyonu yüzde 30 artıyorken, tüketici enflasyonu yüzde 20'deyse sizi üretici adına bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum. Zararına mı satıyor? Sevabına mı çalışıyor? Nasıl oluyor?

Piyasada yaprak kımıldamıyor. Kimse alışveriş yapmıyor. Talep az, üretilenler satılmıyor. Bırakın zam yapmayı, üretici maliyetine satışa koyuyor. Sonra da neden şirketler batıyor?

Açıklanan rakamlara bakınca doların değer kazanması fiyatlara henüz yansımamış durumda. TL'de yaşanan kademeli değer kaybı karşısında enflasyondaki gerilemenin ne kadar kalıcı olacağı ise henüz net değil…

Hazine ve Maliye Bakanı'nın “Eylül ayında tek haneli enflasyonu göreceğiz” söyleminin bu tablo ile tutması tabii ki mümkün değil… Bu durumda bağımsız TÜİK'in biraz daha çalışması, hesaplama yöntemlerini değiştirmesi, sepeti çeşitlendirmesi gerekecek. Yoksa enflasyon kağıt üzerinde bile düşmeyecek!

 

Son güncelleme: 18:30 03.05.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more