OECD Türkiye’nin büyüme tahminini değiştirdi!

Dünyaca ünlü Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye için büyüme tahminini değiştirdi. 2019 yılı için Türkiye ekonomisine yönelik %2.6 olan daralma tahminini %0.3 olarak revize etti.

OECD Türkiye’nin büyüme tahminini değiştirdi!

OECD Türkiye için 2019 daralma tahminini %0.3’e revize etti.  Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye için 2020 yılına ilişkin öngördüğü %1.6 büyüme tahminini değiştirmedi.

OECD küresel görünüme ilişkin son raporunda ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının küresel büyümeyi on yılın en düşük seviyesine indirdiğini belirtti.

OECD bugün yayınladığı ekonomik projeksiyonlarında, dünya ekonomisinin 2019 büyüme tahminini 0.3 puan indirerek %2.9’a düşürürken, 2020 için büyüme tahminini 0.4 puan indirerek %3’e çekti.

TİCARET SAVAŞLARI UYARISI

OECD Başekonomisti Laurence Boone, raporda, küresel ekonominin ciddi dalgalanmalarla karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, düşük büyümenin “endişe verici boyutta yerleşik” hale geldiğini belirtti.  Ticaret gerginliğinin tetiklediği belirsizliğin uzun vadeli hale geldiğini aktaran Boone, “Hükümetler, günümüzdeki düşük faizler nedeniyle doğan fırsatları değerlendirmeli ve altyapıya yatırım yaparak geleceğin ekonomisini desteklemeli.” değerlendirmesinde bulundu.

REUTERS- AA

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...