Perakende satış hacmi Mart´ta yıllık yüzde 3.8 azaldı

Perakende satış hacmi Mart´ta, geçen yılını aynı ayına göre yüzde 3.8 azalırken, aylık bazda yüzde 1.0 arttı.

Perakende satış hacmi Mart´ta yıllık yüzde 3.8 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi Mart´ta yıllık yüzde 3.8 azalırken, aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0.6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5.4 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 4.1 azaldı.

OTOMOTİV YAKITI SATIŞLARI YÜZDE 0.8 AZALDI

Mart´ta perakende satış hacmi aylık bazda yüzde 1.0 arttı. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1.1 ve gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1.7 artış görülürken, otomotiv yakıtı satışları da yüzde 0.8 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16.3 arttı. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 19, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 15.8 ve otomotiv yakıtı satışları da yüzde 13.8 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro Mart´ta aylık bazda yüzde 3.0 arttı. Bu dönemde ayrıca gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 2.0, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3.7 ve otomotiv yakıtı satışlarında da yüzde 2.7 artış görüldü.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...