Sözcü Plus Giriş

SMA hastaları bugün itibariyle ilaçlarını alabilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SMA hastalarının bugünden itibaren ilaçlarını alabileceğini açıkladı. Artık ilaç yokluğundan hayata gözlerini yuman Arda Tahsin gibi çocuklarımız olmayacak.

08:45 -
SMA hastaları bugün itibariyle ilaçlarını alabilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı. SMA hastaları bugün itibariyle artık ilaçlarını alabilecek. Bakan Selçuk, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile ilgili yazılı açıklama yaptı.  Açıklamasında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Seçim İşleri Başkanları Toplantısı’nda SMA hastaları için müjdeyi duyurduğunu, tip 1 tedavisinin ardından tip 2 ve tip 3 ilaçlarının da geri ödeme listesine alındığını açıkladığını anımsatan Selçuk, bu açıklamanın ardından geri ödeme listesine alınan ilaçların ödenmesine bugün itibarıyla başlandığını belirtti.

SMA hastası çocuğunun ilaçları için Cumhurbaşkanı ile konuşmayı bekleyen anne. Fotoğraf/DHA

SMA hastası çocuğunun ilaçları için Cumhurbaşkanı ile konuşmayı bekleyen anne. Fotoğraf/DHA

SMA hastalarının aileleri uzun süredir ilaçlarının SGK kapsamına alınmasını istiyor. Geçen Kasım ayında bir Anne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Trabzon’a partisinin 31 Mart Yerel Seçimleri aday tanıtım toplantısı için geldiğinde konvoyunun olduğu yolda dakikalarca Cumhurbaşkanı’nı elinde bir çiçekle evladı için beklemişti. Cumhurbaşkanı kadını fark etmesinin ardından konvoyunu durdurmuş ve çocuğu ilaç bekleyen anne ile sohbet etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konvoyunu durdurup anne ile sohbet ediyor. Fotoğraf: DHA

Cumhurbaşkanı Erdoğan konvoyunu durdurup anne ile sohbet ediyor. Fotoğraf: DHA

SMA hastalarının aileleri uzun süredir çocukları veya yakınlarının SMA ilaçlarını alabilmesi için mücadele ediyorlar. Arda Tahsin Acen ilaç yokluğundan dolayı 23 Ocak 2018 tarihinde Tekirdağ’da yaşama gözlerini yumdu. Acılı baba Acen,  “20 Aralık 2018 günü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi aracılığıyla oğlumun ihtiyacı olan ilaçları istedik, talep ettik. Şu an halen bir haber yok. Zaten artık haber gelse de kıymeti yok” demişti.

Arda Tahsin Acen

Arda Tahsin Acen

SMA (SPİNAL MÜSKÜLER ATROFİ) NEDİR?

SMA (spinal müsküler atrofi), omurilikteki motor sinir hücrelerini etkileyerek, yürüme, yemek yeme veya nefes alma kabiliyetini ortadan kaldırır. Bebekler için bir numaralı genetik ölüm nedenidir. SMA, hayatta kalma motoru nöron geni 1’deki (SMN1) bir mutasyondan kaynaklanır.Dört SMA tipi, hastalığın ciddiyeti ve semptomların başladığı yaşa göre sınıflandırılır.

AA- SOZCU.COM.TR

Son güncelleme: 10:41 01.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more