Sözcü Plus Giriş

Erdoğan’dan faiz yorumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Merkez Bankası'nın politika faizinde 425 baz puan indirime gitmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Piyasaların kararı gayet normal karşıladığını söyleyen Erdoğan, "Merkez Bankası'nın kararını hayati bir dönüm noktası olarak görüyorum" dedi.

Sozcu.com.tr
12:22 -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İl Başkanları Toplantısı'nda, Merkez Bankası’nın dün aldığı faiz kararı hakkında konuştu.

Merkez Bankası 425 puanlık düşüşe gitti peki ne oldu? diye soran Erdoğan, “Her şey yerle yeksan oldu mu? Battık mı? Bittik mi? Hayır. Piyasalar bu durumu gayet normal karşıladı. Zira olması gereken zaten buydu. Bu bile yeterli değil. Yıl sonuna kadar bunun kademeli bir şekilde devamı gerekir.” dedi.

İLGİLİ HABERMerkez faiz indirdiMerkez faiz indirdi

“HAYATİ BİR DÖNÜM NOKTASI OLARAK GÖRÜYORUM”

Faizin düştükçe enflasyonun düşeceğini, faizin çıktıkça enflasyonun da çıkacağını belirten Erdoğan, “Diğerleri yan unsurlardır. Yüksek faiz oranları Türkiye ekonomisini önündeki en büyük engeldir. Büyüme bizim için her zamankinden daha kıymetli hale gelmiştir. Merkez Bankası’nın kararını hayati bir dönüm noktası olarak görüyorum. Bununla birlikte enflasyonun da süratle düşmeye başladığını göreceğiz. Faiz indirimi ekonominin yeniden canlanmasını potansiyel büyümeye doğru yeniden yaklaşmasını sağlayacak. Faizin de enflasyonun da nasıl düştüğünü izlemeye devam edeceğiz. Faiz oranlarındaki düşüş üretim maliyetlerini aşağı çekecek ve enflasyonda düşüşün güçlenerek devam etmesini sağlayacak. Gelişmeler enflasyonda yılın ikinci yarısında tek haneli seviyeleri göreceğimizi işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya 6 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan Atama Kararı ile görevden alınmış ve yerine Murat Uysal getirilmişti.

MERKEZ BANKASI NE YAPTI?

Merkez Bankası dün açıkladığı kararda politika faizini 4 buçuk yıl aranın ardından indirmişti. 425 baz puanlık indirim sonucu politika faizi yüzde 24’ten yüzde 19.75’e indirilmişti.

İLGİLİ HABERCumhurbaşkanı yıllardır eleştiriyordu, faiz düştüCumhurbaşkanı yıllardır eleştiriyordu, faiz düştü

DOLAR GERİLEDİ

Dolar/TL Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kademeli faiz indirimi çağrısı ardından 5.6665’e kadar geriledi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Erdoğan’ın çağrısındaki kademeli söylemi, 425 baz puanlık indirimin daha düşük belki 100 baz puanlık indirimlerle devamına yönelik bir çağrı. Çağrının aynı boyutta indirimleri içermiyor olması piyasa beklentileriyle uyumlu. Bu nedenle kurda sınırlı da olsa bir iyimserlik görüyoruz. TL bugün gelişmekte olan ülke para birimleri arasında pozitif ayrışıyor” dedi.

Son güncelleme: 14:50 29.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more