Sözcü Plus Giriş

Fed faiz kararını açıkladı

Amerikan Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı. Kurum beklendiği gibi faizleri 25 baz puan indirerek yüzde 1.75-1.50 bandına çekti. Fed, faiz indirimlerine bu yıl sonuna kadar ara verdiğinin sinyallerini verdi. Uzmanlar kararı sozcu.com.tr'ye yorumladı.

Sozcu.com.tr
21:00 -
Fed faiz kararını açıkladı

Fed bu yıl üçüncü kez faiz indirimine gitti ve gösterge faiz oranını yüzde 1.75-1.50 seviyesine indirdi.

Faiz indirimi kararını 2’ye karşı 8 oyla veren Fed, faiz indirimine neden olarak ekonomiyi, Çin ile ticaret savaşından ve global büyümedeki yavaşlamadan koruma amacını gösterdi.

Fed yaptığı açıklamada, yaşanan gelişmelere rağmen ABD ekonomisinin ılımlı bir hızla büyümeye devam ettiğini vurguladı.

‘POWELL BU FAİZ İNDİRİMİ BİR SİGORTA’

Açıklamanın ardından Fed Başkanı Jerome Powell kameraların karşısına geçti. Powell, “Bugünkü faiz indirimi risklere karşı bir sigorta, enflasyonun yüzde 2’ye doğru gitmesini bekliyoruz. Ekonomi bu yıl ters esen rüzgarlara karşı dayanıklı” diye konuştu.

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan sozcu.com.tr’ye Fed’in kararını değerlendirdi. Erkan, Fed’in faiz indirimlerine ara verdiğini söyledi. Erkan, “Fed beklendiği gibi faizi 3. kez art arda indirdi ve %1,5 – 1,75 aralığına çekti. Politika metninde önemli değişiklikler olmamakla birlikte, Fed'in arka arkaya yaptığı indirimlerden sonra en azından 1 toplantı kadar bekleyeceğinin işaretini verdiğini görüyoruz.

Yani faiz indirimlerine ara veriyor ve ekonomi üzerindeki etkilerini görmek istiyorlar. Buna ilişkin olarak politika metninden “genişlemeyi sürdürmek için uygun davranma” ibaresi çıkarılarak “federal fon oranının etkilerini görmek için verilerin izlenmeye devam edileceği” ibaresi eklenmiş” diyor.

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan

‘FAİZLERİ TEKRAR İNDİREBİLİR’

Erkan, Fed’in ileride faiz indirimi ihtimalini de masada tuttuğunu söylerken sözlerini şöyle noktaladı: “Açıklamada yer alan düzenlemeler, politika yapıcıların faiz oranlarını bir süre sabit olarak bekletmeye ve son 3 toplantıdaki indirimlerin etkilerini en azından bir toplantı süresi boyunca değerlendirmeye hazır olduklarını gösteriyor. Fed, bir yandan faiz indirimlerine ara verirken, bir yandan da faizleri ileride tekrar indirmeye başlayabileceğini de masada tutarak kendine hareket alanı yaratıyor. Küresel ekonomik gelişmeler belirleyici olmayı sürdürüyor. Ekonomik büyüme performansı beklentilerin üzerinde ve resesyon ihtimali azalıyor, bunun yanında işgücü piyasası da güçlü olmayı sürdürüyor, ki bu Fed'in şahinlerinin argümanlarını daha da güçlendiriyor.”

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge

TÖZGE: FAİZ İNDİRİMLERİNE KAPI AÇIK

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge, sozcu.com.tr’ye yaptığı yorumda Fed’in 2020 yılı için faiz indirimlerine kapıyı açık tuttuğunu söyledi. Tözge, “Fed’in açıklamasını ne şahin ne güvercin olarak yorumlamak gerekiyor. İlk aldığımız intiba aralık ayında faiz indirimine ara vereceği yönünde. Çok büyük bir hayal kırıklığından bahsetmek zor. Fed açıklanan ekonomik verilere bağlı olarak adım atacak. Aralık ayında büyük ihtimalle bir indirim olmayacak. 2020 yılı için faiz indirimine kapı açık bırakıldı” diye konuştu.

KARAR TÜRKİYE İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?
Amerikan Merkez Bankası faizleri yükselttiği zaman piyasaya verilecek paranın maliyetini artırıyor ve dolar daha değerli bir hale geliyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için Fed'in uygulayacağı düşük faiz piyasada doların değerini düşürüyor ve böylece dövize bağımlı olan ekonomiler bir nebze olsun rahatlıyor.

 

Son güncelleme: 07:24 31.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more