Sözcü Plus Giriş

Fitch: Türkiye 2019’da yüzde 1.1 daralır

Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB" olarak, not görünümünü ise "Negatif" olarak teyit etti. Fitch Türkiye ekonomisinin 2019 yılında yüzde 1.1 daralmasını beklediğini açıkladı. Türkiye ekonomisi yıllık bazda en son 2009 yılında daralma yaşamıştı. Ekonomi 2018 yılının son çeyreğinde ise yüzde 3 daralmış yılın tamamında yüzde 2.6 büyümüştü.

Güncellenme: 09:01, 04/05/2019
Fitch: Türkiye 2019’da yüzde 1.1 daralır

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin “BB” olan uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun ve “negatif” not görünümünün teyid edildiği belirtildi.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, “Türkiye'nin reytingi ve negatif not görünümünü, zayıf dış finansmanını, geniş dış açık finansman gereksinimini, düşük döviz rezervlerini, yüksek net dış borcunu, yüksek enflasyonunu, ekonomik oynaklık geçmişini ve politik ve jeopolitik risklerini yansıtıyor.” ifadesine yer verildi.

İlginizi ÇekebilirMoody's Türkiye beklentilerini açıkladıMoody's Türkiye beklentilerini açıkladı

Açıklamada, Türkiye ekonomisinin güçlü yanlarına da değinilerek, “Reyting, güçlü kamu finansmanı, geniş ve çeşitlilik taşıyan ekonomisi, canlı özel sektörü, kişi başına gayri safi milli gelir ve aynı gruptaki ülkelerin ortalamasını üzerinde olan  insani kalkınma göstergeleri ile destekleniyor.” vurgusu yapıldı.

‘DEĞER KAYBINA UYUM SAĞLADI’

Fitch Ratings’in açıklamasında, geçen yıl yaşanan Türk Lirası’ndaki değer kaybının ardından ekonominin uyum sağladığı belirtilerek, şu değerlendirmede bulunuldu:

“Yeniden dengelenme ve istikrar yolunda cari açık tarafında sert bir düzeltme gerekiyor. Ekonomik iyileşme görünümü, enflasyon, ekonomik politika uygulaması, bunun kamu finansmanı ve bankacılık sektörüne olan etkisi açısından dikkate değer belirsizlikler mevcut.”

Açıklamada, Türkiye ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 1,1 seviyesinde daralmasının beklendiği, ekonominin 2020 yılında ise yüzde 3,1 büyüme ile yeniden canlanmasının beklendiği aktarıldı.

AA

Yayınlanma Tarihi:00:10,