Merkez Bankası’ndan ikinci hamle

Merkez Bankası bankaların Merkez'e yatırmakla yükümlü olduğu zorunlu karşılık oranlarını döviz cinsinden azalttı. Böylece bankaların elinde daha fazla döviz tutmaları ve dövizin yükselişinin önünü kesmek amaçlanıyor. Merkez'den yapılan açıklamaya göre hamlenin ardından piyasaya 2.8 milyar dolar likidite sağlanması ve piyasadan 7.2 milyar TL likidite çekilmesi planlanıyor.

Merkez Bankası’ndan ikinci hamle

Merkez bankası bu kararı ile bankaların elinde dövizin bollaşmasını böylece dolar ve euronun yükselişini frenlemeyi hedefliyor. Bankalar ellerindeki mevudat oranlarına göre Merkez Bankası'na belli bir miktar para yatırmak zorundalar. Bu ödemeye zorunlu karşılık ismi veriliyor. Türk Lirası için yatırılan zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi oranı da yüzde 40'tan yüzde 30'a indi. Yapılan bu indirimle bankaların elinde daha fazla döviz olması amaçlanıyor.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Finansal piyasalarda son dönemdeki gelişmeler dikkate alınarak, finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkânı azami oranının yüzde 40'tan yüzde 30'a  indirilmesine, Yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırılmasına karar verilmiştir.

Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkânına ilişkin yapılan değişiklik sonucunda piyasaya 2,8 milyar ABD doları likidite verilmesi ve piyasadan 7,2 milyar TL tutarında likidite çekilmesi, yabancı para zorunlu karşılık oranlarında yapılan değişiklik sonucunda ise piyasadan 3 milyar ABD doları likidite çekilmesi beklenmektedir.”

Merkez Bankası'ndan repo hamlesi İlginizi Çekebilir Merkez Bankası'ndan repo hamlesi