Sözcü Plus Giriş

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Faiz Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın başkanlık ettiği Para Politikası Kurulu sonucunda açıklandı. Merkez Bankası politika faizinin yüzde 19,75’ten yüzde 16,50’ye indirilmesine karar verdi. Banka faizleri 325 baz puan indirdi. Böylece Merkez Bankası son bir buçuk ayda faizleri 750 puan düşürmüş oldu.

Sozcu.com.tr
14:00 -
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada ekonomide toparlanma sinyallerinin devam ettiğine vurgu yapılarak, “Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir.

Yılın ilk yarısında net ihracatın büyümeye katkısı devam ederken, yatırımlar zayıf seyrini korumuş, özel tüketim kademeli olarak katkısını artırmıştır” ifadesi kullanıldı.

Reuters anketine katılan ekonomistler politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizinde 250 baz puan indirim öngörüyorlardı. Faiz indirim beklentileri 175-450 baz puan aralığındaydı.

“GEVŞETİCİ ADIMLARDA SONA YAKLAŞILDIĞI SİNYALİNİ VERİYOR”

Garanti Yatırım Başekonomisti Nihan Ziya Erdem konu hakkında Reuters’a yaptığı açıklamada, “Eylül ayı toplantı metnine eklenen mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu ifadesi, TCMB’nin gevşetici yöndeki adımlarında sona yaklaşıldığı sinyali veriyor. Bu ifade, önümüzdeki PPK toplantılarında olası faiz indirimlerinin son iki toplantıya göre sınırlı olacağı mesajı içeriyor. TCMB’nin önümüzdeki dönemde para politikasını, küresel para politikası uygulamaları, sermaye akımları, enflasyon görünümü ve ekonomik aktivite belirleyecek” dedi.

Morgan Stanley ekonomisti Ercan Ergüzel ise “Ölçülü indirimlerin vakti geldi mi?” başlıklı raporunda, yıl sonu için %15.75 seviyesindeki politika faizi beklentilerini koruduklarını söyleyerek, “…24 Ekim toplantısında 75 baz puan gibi daha ölçülü bir indirim bekliyoruz” dedi.

EYLÜLDEN TEMMUZA KADAR SABİTTİ

TCMB geçen yıl Ağustos ayındaki kur krizinin ardından enflasyonun yükselmesine paralel olarak Eylül ayında politika faizini 625 baz puan artırarak yüzde 24’e çıkarmış ve Temmuz ayına kadar sabit tutmuştu. Temmuz’da ise 425 baz puan indirime gitmişti.

ÇETİNKAYA’NIN YERİNE GELMİŞTİ

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, Merkez Bankası’nın bir önceki başkanı Murat Çetinkaya’nın KHK ile görevinden alınmasının ardından göreve gelmişti. Çetinkaya’nın faiz indirimlerinin çapına direndiği ve bu yüzden görevden alındığı biliniyor.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal

İLGİLİ HABERMerkez Bankası faiz kararını Sözcü yazarı değerlendirdiMerkez Bankası faiz kararını Sözcü yazarı değerlendirdi

 

İLGİLİ HABERDolar ne kadar oldu? Faiz kararı doları nasıl etkiledi? (12.09.2019)Dolar ne kadar oldu? Faiz kararı doları nasıl etkiledi? (12.09.2019)

 

Son güncelleme: 09:20 16.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more