Sözcü Plus Giriş

Merkez faizlere aylık müdahale edecek

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nu (PPK) yeniden aylık olarak toplama kararı aldı. Böylece Merkez Bankası iki sene öncesinde olduğu gibi faizlere aylık olarak müdahale edebilecek. Böylece kredi çekmeyi düşünen vatandaşların gözü aylık olarak Merkez Bankası'nın açıklayacağı faiz oranlarında olacak. Uzmanlar kararı sozcu.com.tr'ye yorumladı.

Sozcu.com.tr
10:48 -
Merkez faizlere aylık müdahale edecek

Merkez Bankası faizlerin kararlaştırıldığı Para Politikası Kurulu’nu tekrar her ay toplama kararı aldı.

2017 yılında yapılan bir düzenleme ile Para Politikası Kurulu’nun yılda en az sekiz kez toplanması planlanmıştı. Merkez Bankası Başkanı’nın istisna gördüğü durumlarda kurul olağanüstü bir şekilde toplanabiliyordu.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Para Politikası Kurulu (Kurul), 2020 yılında, önceden açıklanan bir takvim çerçevesinde yılda 12 toplantı yapacaktır.

Bununla beraber 2021 yılına dair ilk üç toplantı tarihi de takvim çerçevesinde açıklanmaktadır

Para politikası kararı ile kısa gerekçesi, İngilizce çevirisi ile birlikte, toplantı ile aynı gün saat 14.00'te Kurul'un ayrıntılı değerlendirmelerini içeren toplantı özeti ise toplantıyı takip eden beş iş günü içinde TCMB internet sayfasında yayımlanacaktır.

Önümüzdeki dönemde iletişim politikası, destekleyici bir araç olarak etkin bir biçimde kullanılacaktır. Para politikasının temel iletişim araçları Kurul duyuruları ve Enflasyon Raporu'dur. Enflasyon Raporu'nun yılda dört defa yayımlanmasına ve para politikası uygulamalarının kamuoyu ile iletişiminin etkin bir şekilde yapılabilmesi amacıyla bilgilendirme toplantılarıyla tanıtılmasına devam edilecektir. Ayrıca, Türk lirası ve döviz likiditesi yönetimine ilişkin alınan kararlar kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir.


Tera Yatırım ekonomisti Enver Erkan sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada Merkez Bankası’nın kararının bankanın daha sık aksiyon almasına imkan sağlayacağını söyledi. Erkan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Daha önce PPK toplantısı 6 haftada bir yapılıyordu. Şimdiki karar ‘daha sık iletişim kurma’ olarak yorumlanabilir. Yerel ve uluslararası konjonktüre karşı daha sık aksiyon alabilme olarak yorumlanabilir.

Her ay toplantı yapacaksa eğer ‘faizler daha sık inebilir mi?’ sorusu da sorulabilir. Her ay toplantı yapması Merkez Bankası’nın oluşabilecek değişikliklere karşı daha hızlı aksiyon alabilme alanında faydası olacaktır.

“HIZLI VE ESNEK KARAR ALMAK İÇİN”

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Faiz kararları konusunda daha esnek ve hızlı karar alabilmek için bu karar alınmış gözüküyor. Daha öncesinde faiz değişikliği yapmak için 45 gün beklemek gerekmekteydi bu karar sonrası bu süre 30 güne gerilemiş durumda oldu.” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 13:10 05.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more