Sözcü Plus Giriş

Süt ve süt ürünleri üretimi neden düşüyor?

Şubat ayında toplanan inek sütü miktarı, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,8 azaldı. İçme sütü ve inek peyniri üretimi de geriledi. Etteki krizin geri dönüp sütü de vurmaya başladığını söyleyen ünlü tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, "En önemli nedeni yanlış politikalar. Artan maliyetler nedeniyle artık vatandaşlar ineklerini kesiyorlar." dedi.

Barış ÖZKAN
12:53 -
Süt ve süt ürünleri üretimi neden düşüyor?

Türkiye İstatistik Kurumu, Şubat 2019’a ilişkin süt ve süt ürünleri üretimi verilerini açıkladı. Buna göre, toplanan inek sütü miktarı, şubatta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,8 azalarak 751 bin 17 ton oldu.

Ticari süt işletmeleri tarafından gerçekleştirilen içme sütü üretimi de yüzde 16,5 azalarak 128 bin 986 tona geriledi. Aynı dönemde inek peyniri üretimi yüzde 2,8 azalışla 54 bin 757 tona düştü. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri üretimi ise yüzde 67,5 azalarak 743 ton oldu.

Yoğurt üretimi, şubatta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1,2 düştü ve 89 bin 116 ton oldu. Ayran üretimi ise yüzde 1,8 azalarak 53 bin 527 tona geriledi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı, şubatta bir önceki aya göre yüzde 2,2 azaldı. Şubatta takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı da geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,8 azaldı.

“ARTAN MALİYETLER NEDENİYLE VATANDAŞ İNEKLERİNİ KESİYOR”

Süt ve süt ürünlerinde yaşanan bu azalışları ünlü tarı yazarı Ali Ekber Yıldırım sozcu.com.tr’ye yorumladı. Bunun beklenen bir durum olduğunu söyleyen Yıldırım, “Yem fiyatları çok arttı. Döviz artınca fiyatlar da artıyor. Yem ham maddesinin yüzde 60’ı dışarıdan geliyor. Artan maliyetler nedeniyle artık vatandaşlar ineklerini kesiyorlar. Süt ürünlerinin azalacağı belliydi.” dedi.

“ETTEKİ KRİZ GERİ DÖNÜP SÜTÜ VURMAYA BAŞLADI”

Bunun bir kaç nedeni olduğunu söyleyen Ali Ekber Yıldırım, “En önemli nedeni yanlış politikalar. Etteki kriz geri dönüp sütü vurmaya başladı. Özellikle dikkat edilmesi gereken bir veri de koyun keçi manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri yüzde 67,5 azaldı. Artık insanlar kırmızı et yok diye hayvanlarını kesiyor, kırmızı ete çalışıyor. Süte çalışmıyor.” açıklamasında bulundu.

“YANLIŞ POLİTİKALAR BU SEFER DE SÜTTE KENDİSİNİ GÖSTERDİ”

Bu durumda Türkiye’nin içinde bulunduğu krizin de etkisi olduğunu söyleyen Yıldırım, “Alım gücü düşüyor. Yanlış politikalar bu sefer de sütte kendisini gösterdi. Süt fiyatlarını üretici belirleyemiyor. Artan girdi maliyetlerini fiyata yansıtamıyor. Süt konseyi belirliyor. Bu beklenen bir durum. Üretim Ocak, Şubat aylarında azalır. Ama geçen yılın aynı ayına göre baktığımız zaman da düşüş söz konusu” dedi.

İLGİLİ HABERToplanan inek sütü miktarı şubatta azaldıToplanan inek sütü miktarı şubatta azaldı
Son güncelleme: 15:33 12.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more