Swap’a bankacılardan cevap

Reuters'ın haberine göre; lokal bankalar Londra swap piyasasına yeniden TL likiditesi sağlamaya başladı. Swap faizleri yüzde 50'ye kadar çekildiği ifade edildi. Bankacılar ise Lokal bankaların londra swap piyasasına yeniden TL sağlamaya başladığı değerlendirmesi gerçeği yansıtmamaktadır." ifadesini kullandı.

Swap’a bankacılardan cevap

Reuters’a bilgi veren üst düzey bir yetkili, “Sürecin uzun süre devam etmeyeceğini belirtmiştik. Spekülatif saldırıya karşı atılan bir adımdı ve son verildi. Yeni bir spekülatif saldırı beklemiyoruz.” dedi.

TL’deki sert değer kaybı ardından lokal bankalar bu hafta yabancı bankaların TL likidite yaratmak adına kullandığı Londra swap piyasasına TL sağlamamaya başlamıştı.

‘BANKALAR UYGUN DAVRANIYOR’

Yine Reuters’a konuşan bankacılar ise bu değerlendirmenin gerçeği yansıtmadığını söylerken üst düzey bir bankacı Reuters’a yaptığı açıklamada, “Lokal bankaların londra swap piyasasına yeniden TL sağlamaya başladığı değerlendirmesi gerçeği yansıtmamaktadır. Bankalar kendi aralarındaki ilişkilerinde ticari esaslara uygun davranıyor” dedi.

Swap piyasasında gecelik vadede TL faizi geçen hafta yüzde 24 seviyesindeyken bu hafta sert yükselişe geçti. Swap piyasasında gecelik vadede TL faizi dün yüzde 1200’e yükseldikten sonra bugün ise yüzde 50’ye kadar geriledi.

Haftalık vadede ise swap piyasasında TL faizi geçen haftaki yüzde 22’li seviyelerden dün yüzde 295’e yükseldikten sonra bugün yüzde 50’ye kadar yükseldi.

REUTERS

TBB'den dolar ve swap açıklaması İlginizi Çekebilir TBB'den dolar ve swap açıklaması

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...