Sözcü Plus Giriş

TOKİ sosyal konut projesi başvuruları ne zaman başlıyor? TOKİ konutları için başvuru şartları neler?

Düşük taksitli konut almak isteyen vatandaşlar için TOKİ'nin 100 bin sosyal konut projesi hakkında ilk açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. TOKİ konut projesi ile aylık 894 liradan başlayan taksitler ve 240 aya varan vadelerle ev sahibi imkanı sunulacak. Peki TOKİ sosyal konut başvurussu ne zaman başlayacak?

16:02 -
TOKİ sosyal konut projesi başvuruları ne zaman başlıyor? TOKİ konutları için başvuru şartları neler?

Uygun ödeme koşulları ve fiyata sahip konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TOKİ konutları hakkında yaptığı açıklamalarında ardından araştırmalarını yoğunlaştırdı. Asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşların 100 bin sosyal konut sayesinde ev sahibi olmasının amaçlandığı projede, 240 ay vade olacak.

100 BİN SOSYAL KONUT BAŞVURULARI NE ZAMAN?

100 bin sosyal konut için başvuru tarihleri, Hazine ve Maliye Bakanlı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Albayrak, TOKİ 100 bin sosyal konut projesi için başvuru tarihini 15 Aralık 2019-15 Ocak 2019 olarak duyurdu.

Erdoğan konuşmada bu yılın ilk aylarında 250 bin sosyal konut kampanyası çerçevesinde başlatılan ilk 50 binlik konut projesinin vatandaşlardan büyük ilgi gördüğünü ifade ederek “Biz de hem sayıyı artırmaya hem de kampanyayı sürekli hale getirmeye karar verdik. Bugünkü tanıtım töreniyle 2020 programımız kapsamında ülkenin 81 vilayetinde 100 bin sosyal konutun da inşa sürecini başlatıyoruz. İnşallah yılbaşı itibarıyla temeli attıktan sonra azami 1 ila 1,5 yıl çinde konutları bitirip sahiplerine teslim edeceğiz.” diye konuştu.

MALİYET 17 MİLYAR 300 MİLYON LİRA

Hedeflerinin bundan sapma olmaması ve vatandaşların zemin artı 2, zemin artı 3 ya da zemin artı 4 olmak üzere bu binalara yerleşmeleri olduğuna değinen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu sağlamak suretiyle hem depreme dayanıklı hem de görünümü itibarıyla gerçekten kadim tarihimizdeki mahalle kültürünü yeniden hakim kılmanın adımlarını atmış olacağız. Bu projelerle vatandaşlarımıza yüzde 10 peşinatın ardından kalan tutarın tamamı için aylık 894 liradan başlayan taksitler ve 240 aya varan vadelerle ev sahibi olma imkanını sağlayacağız. Böylece 100 bin dar gelirli ailemizin kira öder gibi konut sahibi olabilmelerini temin edeceğiz. Bu konutlar 2 artı1 brüt 75 ve 85 metrekare ile 3 artı 1 brüt 100 metrekare olarak projelendirilecektir. 100 bin konutluk bu projenin toplam yatırım bedeli yaklaşık 17 milyar 300 milyon lirayı buluyor.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da yaptığı konuşmada, “Her yıl 100 bin konutu vatandaşlarımıza kazandıracak bu proje modelinin finansal altyapısını tamamladık.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise “Kentsel dönüşümde 2023 yılı hedefimiz 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlamak. Şehirlerimize gittik, tespitlerimizi yaptık. 81 ilimizde acil öncelikli dediğimiz 1,5 milyon konutun dönüşümünü başlattık ve bu çerçevede her yıl 300 bin konutu dönüştüreceğiz.” diye konuştu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more