Sözcü Plus Giriş

Trump: Çin ile ticaret anlaşması düşünülenden daha önce olabilir

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile yaklaşık 15 aydır sürmekte olan ticaret savaşını sona erdirebilecek bir anlaşmanın düşünülenden daha yakın bir zamanda olabileceğini ve Çin'in ABD'den sığır ve domuz da dahil büyük miktarda tarımsal ürün satın aldığını belirtti. Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşı küresel ekonominin önündeki en büyük risklerden biri.

08:31 -
Trump: Çin ile ticaret anlaşması düşünülenden daha önce olabilir

Trump dün New York’ta gazetecilere yaptığı açıklamada Çin için “Bir anlaşma yapmayı şiddetle istiyorlar. Bu (anlaşma) sizin düşündüğünüzden daha önce olabilir” dedi.

ANLAŞMA İHTİMALİ YÜKSEK

Trump, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile sınırlı bir ticaret anlaşması yapmasının ardından Çin ile bir ticaret anlaşmasına varılması ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

Ancak Trump Salı günü BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada ABD-Çin ticaret müzakerelerinde “kötü bir anlaşmayı” kabul etmeyeceğini söyleyerek Çin'in ticaret uygulamalarını sert şekilde eleştirirken, Çin ABD’nin eleştirilerini reddetmişti.

ÇİN TİCARET BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Çin Ticaret Bakanlığı ise Çin’in ABD ile yakın iletişim halinde olduğunu ve Ekim ayında yapılacak ticaret müzakerelerinde ilerleme kaydetmeye hazırlandığını belirtti.

Bakanlık sözcüsü Gao Feng, Çinli şirketlerin ABD soya fasulyesi ve domuz eti gibi önemli alımlar yaptığını ve söz konusu alımların gümrük vergilerinden muaf tutulduğunu belirtti.

ABD ve Çin’in ticaret müzakerecilerinin, ticaret savaşını sona erdirecek bir yol çizmeye başlayıp başlayamayacaklarını veya birbirlerinden ithal ürünlere yeni ve daha yüksek gümrük vergilerine yönelebileceklerini belirlemek için yaklaşık iki hafta içinde Washington’da bir araya gelmeleri bekleniyor.

REUTERS

Son güncelleme: 11:20 26.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more