Turizmci 3 milyar liralık bayram yapacak

Ramazan Bayramı’nda tatilin 9 güne çıkarılmasının ardından turizm sektörü hareketlendi. Rezervasyonlar artarken, turizmciler 3 milyar TL’lik gelir bekliyor.

Turizmci 3 milyar liralık bayram yapacak

Bu yıl yabancı turist sayısında rekora hazırlanan, yerli turiste ise erken rezervasyon çağrısı yapan turizm sektörü resmileşen 9 günlük bayram tatili için 3 milyar TL'lik gelir hedefliyor. Bayram süresince 2 milyon kişinin seyahat etmesini beklediklerini anlatan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, en az 3 milyar liralık bir ekonomik hacim yaratılmasını öngördüklerini belirtti. Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre kamuda istihdam edilen personel sayısının 3 milyonun üzerinde olduğuna değinen Bağlıkaya, “Buna kamu personelinin aileleri de dahil edildiğinde Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan karar, 10 milyonu aşkın vatandaşımız için 9 günlük tatil anlamına geliyor” açıklamasını yaptı.

7 GÜNLÜK PAKETLERE İLGİ

Kamu çalışanlarının Ramazan Bayramı dolayısıyla 3 Haziran'da yarım gün ve 7 Haziran'da ise tam gün idari izinli sayılmalarına ilişkin karar turizm sektöründe rezervasyonları hareketlendirdi. Özel sektörde çalışan ve bayramın hemen sonrasındaki cuma günü izin kullananlar da buna eklendiğinde tatil yapacakların sayısının daha da artacağını vurgulayan Bağlıkaya, seyahat acentelerinden 5 gece 6 gün ya da 6 gece 7 günlük paketlerin ilgi gördüğü yönünde bilgi aldıklarını söyledi. Bağlıkaya, Kuşadası, Bodrum, Didim, Marmaris, Fethiye, Antalya ve Alanya'nın en çok talep gören tatil bölgeleri arasında bulunduğunu kaydederken,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne olan talebin de bu yıl geçen yıllara oranla daha yüksek olduğuna işaret etti. Döviz kurlarındaki yükselişe rağmen Avrupa turlarına da ilginin devam ettiğini anlatan Bağlıkaya, İtalya, Fransa ve İspanya turlarına ilgi gösterildiğini sözlerine ekledi.

Firuz Bağlıkaya, tüketicilerin erken planlarla avantajlı konumda olacaklarına işaret ederken, tüketicilerin tatillerini ne kadar erken planlayıp satın alırlarsa, o kadar avantajlı olacaklarını kaydetti. Bağlıkaya, şöyle devam etti: “Kasım ayında başlayan erken rezervasyon kampanyası mayıs ayına kadar sürüyor. Kasım, aralık, ocak ve şubat aylarında erken rezervasyon yapanlar fiyat avantajlarından faydalandılar” dedi.

35 milyar liralık gelir bekleniyor

Bu yıla ilişkin gelen talepleri değerlendirdiklerinde öngörülerinin pozitif yönde olduğunu anlatan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya yurtdışı fuarlardan ve erken rezervasyon taleplerinden edinilen izlenimin, 2019 yılının Türkiye turizmi için yeni rekorların kırılacağı bir dönem olacağına işaret ettiğini dile getirdi. Özellikle Avrupa ülkelerinden gelen ziyaretçi sayılarında artış beklediklerini belirten Bağlıkaya, “Buna ilişkin ilk sinyalleri Londra'daki WTM Fuarı'nda aldık. Sektör olarak 2019 yılında hedefimiz; 50 milyonun üzerinde yabancı turist ve 35 milyar doları aşan turizm gelirine ulaşmak”ifadelerini kullandı.