Üretim daralmaya devam ediyor

Ekonomik büyümenin göstergesi kabul edilen İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (İmalat PMI) 2019 yılının ilk dört ayında 50'nin altında kaldı. Endekste 50'nin altı seviyeler daralmaya, üzeri ise büyümeye işaret ediyor. Türkiye'nin fabrikaları 13 aydır üretim yapmak için satın aldığı mal ve hizmet miktarı daralıyor! Uzmanlar 2019 yılının ilk çeyreğinde de daralma tehlikesine dikkat çekiyor.

Üretim daralmaya devam ediyor

Ekonomi deyince vatandaşın aklına dolar, enflasyon ve büyüme rakamları geliyor. Aslında ekonomik gidişatı anlamak için çok hayati bir veri daha var ve Türkiye burada hiç de iyi bir performans sergilemiyor! İstanbul Ticaret Odası için IHS Markit tarafından hazırlanan imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (İmalat PMI) göstergesine göre imalat sanayinin üretim yapmak için tedarik ettiği mal ve hizmetler 13 aydır daralıyor.

Endeks nisan ayında 46.8 puanı gördü. İmalat PMI”nda 50’nin altı seviyeler ekonomide daralmaya, üzeri ise büyümeye işaret ediyor. PMI, 2019’un ilk dört ayında 50’nin altında kaldı. Sektördeki daralma 13’üncü ayına girerken daralmanın şiddeti 13 ayın ortalamasına kıyasla azaldı.

“‘KÖTÜ DENGE HALİ’ DİYEBİLİRİZ”

PMI endeksini sozcu.com.tr’ye değerlendiren Sözcü gazetesi yazarı Ege Cansen söz konusu duruma “kötü denge hali” denebileceğini söyledi. Rakamların daha kötüleşmemesinin nedeni olarak turizm ve nispeten iyi giden ihracatın gösterilebileceğini söyleyen Cansen, “Türkiye ekonomisi yapısal bir bozukluk olunca iyi çalışıyor. Ama bu sürdürülemez bir durum. Sular bulanmadan durulmaz. Türkiye bir değişim içinde. Türkiye’de yapısal bir bozukluk var. Buradan çıkmak için bir şeyler yapacak. Burada sorulması gereken şu; Türkiye ileride iyileşmeye giden bir sıkıntı içerisinde mi? Yoksa bu sadece bir sıkıntı mı? Sıkılmadan feraha çıkılmıyor. Örneğin çocuk sınava girecek ders çalışması gerekiyor. Tamam çocuk gezip tozmuyor ama acaba ders çalışıyor mu? Bunlara bakmak lazım. Toparlanma dengeleme yok. Ama bir uçurama yuvarlanma durumu da yok. Vaat edilen güzel günler yakın görünmüyor.” açıklamasında bulundu.

“KÜÇÜLME SEVİYESİNDE OLMASI NORMAL”

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan konu hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. PMI’da daha düşük seviyelerinde görüldüğünü söyleyen Erkan, “İmalat sanayinin küçülme seviyesinde olması normal. Bunda iç talep ve ara malı ithalatındaki daralma etkili.” dedi.

“YİNE EKSİ BÜYÜME OLUR”

Rakamların 2018’in sonuna göre daha iyi olduğunu ancak ekonominin pozitife geçtiğini söylemenin doğru olmayacağını belirten Erkan, “Ekonomi dipten tepkisini veriyor ancak henüz pozitife geçtiği söylenemez. 2019’un ilk çeyreğinde daralma 2018’in ilk çeyreğine göre daha düşük olur. Ama yine eksi büyüme olur.” açıklamasında bulundu.

*Purchasing Manager Index (Satın alma yöneticisi endeksi)