Sözcü Plus Giriş

Türkiye ‘en iyi emeklilik’ sıralamasında sondan 3. oldu

Türkiye'deki emeklilerin yaşadıkları sıkıntılar yapılan son araştırmada bir kez daha gözler önüne serildi. 37 ülkeyi kapsayan en iyi emeklilik araştırmasında Türkiye sondan 3. sırada yer aldı.

21:48 -
Türkiye ‘en iyi emeklilik’ sıralamasında sondan 3. oldu

Avustralya'da Melbourne Mercer'in her sene hazırladığı Küresel Emeklilik Endeksi'ne bu sene Türkiye de eklendi. Mercer'in yaptığı araştırmaya Monash Üniversitesi ve Viktorya Eyaleti de destek verdi. Dünyanın farklı ekonomik ve kültürel altyapısına sahip ülkelerindeki emeklilik ve sosyal yardım sistemlerini karşılaştıran araştırmada 37 ülkenin emeklilik sistemi; yeterlilik, sürdürülebilirlik, dürüstlük ve doğruluk gibi kriterler bakımından mercek altına alındı. Ayrıntılı incelemelerden sonra her ülkenin endeks puanı ortaya çıkarılarak 37 ülkenin sıralaması yapıldı.

İLGİLİ HABEREYT son durum ne? Emeklilikte yaşa takılanların merak ettiği soruyu Cumhurbaşkanı yanıtladıEYT son durum ne? Emeklilikte yaşa takılanların merak ettiği soruyu Cumhurbaşkanı yanıtladı

HOLLANDA ZİRVEDE

Euronews’in haberine göre, Zirvede 81 puanla Hollanda yer alırken Danimarka (80,3) az farkla ikinci sırada kendine yer buldu. Bu ülkeleri Avustralya (75,3), Finlandiya (73,6) ve İsveç (72,3) takip etti. Listenin sonunda ise 39,4 puan ile Tayland yer aldı.

TÜRKİYE SONDAN ÜÇÜNCÜ

Sondan ikinci sırada 39,5 puan ile Arjantin bulunurken Türkiye ise 42,2 puan ile sondan üçüncü oldu. Türkiye'nin hemen üstünde Filipinler (43,7) ve Meksika (45,3) yer aldı. 37 ülkenin ortalaması ise 59,3 oldu.

İLGİLİ HABERErdoğan'dan EYT yorumu: 40 yaşında emeklilik mi olur?Erdoğan'dan EYT yorumu: 40 yaşında emeklilik mi olur?

“MAAŞLAR ARTTIRILMALI” 

Ülkeler puanlarına göre A, B+, B, C+, C, D ve E gibi gruplara ayrıldı. E kategorisinde kimse bulunmazken Türkiye en alttaki D sınıfında kendine yer buldu. D kategorisinin anlamı ise, ’emeklilik sisteminde bazı tercih edilebilir özellikler bulunmasına rağmen ciddi zayıflıklar yer alması. İyileştirmeler yapılmadan sistemin etkinliği ve sürdürülebilirliği şüpheli.’

Raporda Türkiye için yapılan değerlendirmede endeksin nasıl arttırılabileceği yönünde tavsiyeler yer alırken bunların en başında şu geliyor: En yoksul bireylere verilen en düşük emeklilik maaşının arttırılması.

Son güncelleme: 21:58 28.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more