Sözcü Plus Giriş

Türkiye’nin favori çorbası belli oldu

Türkiye'nin favori çorbası mercimek oldu. 3.4 milyon siparişin yüzde 50'sini mercimek çorbası oluştururken onu ezogelin izledi.

11:48 -
Türkiye’nin favori çorbası belli oldu

Kış ayları kimi vatandaşın yeme-içme alışkanlıklarını etkilerken kimisininde etkilemiyor. Özellikle kış aylarında vatandaşın soğutan korunmak için sıcak çorbaları daha çok tercih ediyor. Dünyada her yıl 4 Şubat'ta kutlanan Dünya Çorba Günü'nde Yemeksepeti kullanıcılarının çorba tutkusunu araştırdı. Türklerin favori çorbası ‘Mercimek' oldu

Yemeksepeti ‘Dünya Çorba Günü'nde çorba trend raporunu açıkladı: Geçtiğimiz sene 3,4 milyon çorba siparişi veren Türkiye'nin çorba siparişleri %40 arttı. 2.500 çeşit arasından sipariş oranlarına göre en sevdiğimiz çorba ‘Mercimek' olurken yöresel çorbalara ilgi arttı. %67 artış ile İç Anadolu'dan Arabaşı çorbası sipariş sayısını en çok arttıran çorba olurken Gaziantep'ten Beyran ve Trabzon'dan Karalahana da en çok tercih edilen yöresel lezzetler arasında. Her kentin toplam siparişlerindeki çorba oranına göre; çorba sevdalısı kentlerin ilk sırasında İstanbul yer aldı. Onu sırasıyla İzmir, Bilecik, Muğla ve Samsun izledi.

1549022819_ezogelin

4 ŞUBAT ÇORBA GÜNÜ

4 Şubat dünyada her yıl Çorba Günü olarak kutlanıyor. Türk mutfağında karşımıza sayısız çorba tarifi çıkarken; online siparişlerde de çeşit çeşit çorbalara yöneliyoruz. Bugün yemek severler her yöreden ve ülkeden ortalama 2.500 çeşit çorba ile buluşuyor. Bu lezzetler arasında biz Türklerin çorbadaki ilk tercihi Mercimek çorbası oluyor. Mercimek çorbasını öylesine seviyoruz ki, 2018 yılında verilen 1 milyon 700 bin mercimek çorbası toplam çorba siparişlerin %50'sini oluşturuyor. Kullanıcıların birleştiği bir diğer ortak lezzet olan Ezogelin çorbası siparişlerin 2. sırasında yer alırken sırasıyla Tavuk Suyu ve Kelle Paça çorbası ise en sevilen ortak lezzetlerden.

YÖRESEL ÇORBALAR ATAĞA GEÇTİ

Trabzon'dan Konya'ya, Gaziantep'ten Adana'ya farklı yöresel çorbalar sipariş sayılarındaki artış ile dikkat çekiyor. İç Anadolu'nun ünlü lezzeti Arabaşı çorbası diğer yöresel lezzetler arasından sıyrılıyor ve %67 artış ile 2018'de sipariş sayısını en çok artıran lezzet oluyor. Gaziantep'in gözbebeği Beyran çorbası %62 artışla atağa geçerken; Trabzon'un meşhur çorbası Karalahana ise sipariş oranını %42 artırarak en sevilen yöresel lezzetler arasında yer aldı.

Sizin en çok sevdiğiniz çorba hangisi?

Mercimek
Tavuk suyu
Ezogelin

KLASİK LEZZETLER ZİRVEYE OYNUYOR 

Kiminin bayıldığı kiminin mesafeli durduğu bir çeşit olan balık çorbası %58 oranla 2018 yılında sipariş sayısını en çok artıran çorbalardan oldu. Türk mutfağının kült çorbası tarhana ise online siparişlerde daha fazla tercih edilmeye başlandı ve siparişi sayısını %50 arttırdı. Yine klasik bir lezzet olan yayla çorbası da %40 daha fazla sipariş edildi. Türk mutfağının en klasik lezzetlerinden işkembe çorbası da geçen seneye göre %38 sipariş artışı ile gözde lezzetler arasında yer aldı.

1549022821_beyran

DÜNYA ÇORBALARINA TEMKİNLİYİZ 

Geride bıraktığımız yıl, online siparişlerde dünya mutfaklarından çorba çeşitlerinin siparişlerinde de artış yaşandı. Ancak veriler gösteriyor ki, konu çorba oldu mu Türkler kendi kültüründen çok da uzaklaşmayı sevmiyor. Örneğin; Türk mutfağındaki yeri yeni sayılabilecek brokoli çorbasının siparişleri %13 artarken; Japon mutfağının ünlü çorbası Miso'nun sipariş oranı sadece %6 ve yine Asya mutfağından bir lezzet olan Noodle çorbasının siparişleri ise %17 arttı.

ONLİNE SİPARİŞLERDE ÇORBA %40 ARTTI

Ülke olarak çorbayı çok seviyor ve tüketiyoruz. Bu sevgimiz online siparişlere de yansımış durumda. Geçtiğimiz yıl ortalama 3,5 milyon çorba siparişi verildi ve bir önceki yıla göre %40 arttı.

ÇORBA VE KEBAP EN SEVİLEN İKİLİ 

Yemeksepeti, kullanıcılarının çorbanın yanına en çok neyi yakıştırdığını da araştırdı. Kullanıcılar 2018 yılında çorbanın yanında en çok kebap siparişi verdi. Kebabı sırasıyla lahmacun ve döner takip etti. Biz Türkler özellikle öğle ve akşam yemeklerine mutlaka çorba ile başlıyoruz. Online siparişlerde çorbanın en sevildiği saat 12:00 ve 19:00 olması da bunu destekliyor. Ancak gün boyunca her saat diliminde sipariş edilen çorbanın kahvaltı olarak tercih edilişi bugün de geçerliliğini koruyor ve sabah 08:00 itibarıyla çorba siparişleri artışa geçiyor.

HAFTA İÇİ DAHA ÇOK TÜKETİYORUZ

Çorba siparişleri diğer lezzetlerin aksine hafta içinde daha çok tüketiliyor. Hafta sonunda siparişleri %12 düşen çorbanın lider olduğu gün Pazartesi. Bu lezzeti en çok sevenler 25-28 yaş aralığında. Çorbayı en çok sipariş edenler ise 25 yaşında.

Çorba bizim için mevsim göz etmeyen bir lezzet. Çorbanın en gözde olduğu aylar haliyle soğuk kış ayları olsa da yaz aylarında da çorbalar sofraları terk etmiyor. Yaz aylarında çorba tercihlerimiz yine değişmiyor ve mercimek ile ezogelin vazgeçilmez çorbalarımızdan oluyor.

ÇORBA TUTKUNU KENTLER

Her gün 68 ilden çorba siparişi alan Yemeksepeti, Türkiye'de çorbaya en düşkün şehirleri de araştırdı. Her kentin toplam siparişlerindeki çorba oranına göre; ilk sırada İstanbul yer aldı. Onu sırasıyla İzmir, Bilecik, Muğla ve Samsun izledi.

Son güncelleme: android-time 11:52 02.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more