Sözcü Plus Giriş

Vergi indirimlerine seçime kadar erteleme

Konut, mobilya, beyaz eşya ve otomotiv sektörlerinde geçen yılın son iki ayında uygulanmaya başlanan vergi indirimleri üç ay süreyle uzatıldı.

09:41 -
Vergi indirimlerine seçime kadar erteleme

Resmi Gazete’nin Pazartesi günkü mükerrer sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararları, 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girdi

MOTOSİKLETTE ÖTV OCAK SONUNA KADAR SIFIRLANDI

Bir diğer karar ile motosikletlerden alınan ÖTV oranı da sıfırlanırken, alkollü içeceklerden alınan maktu vergi yüzde 13.5 artırıldı. Maktu vergiye ek olarak alkollü içeceklerden alınan nısbi vergide değişiklik yapılmadı.

Değişikliklere göre konut satışlarında KDV oranı 31 Mart 2019’a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak. Tapu harçlarındaki yüzde 4’ten 3’e indirim de aynı tarihe kadar devam edecek.

Karara göre mobilya sektöründeki KDV oranı yüzde 18 yerine, yüzde 8 olacak. Beyaz eşyada uygulanan ÖTV oranı da sıfır olarak devam edecek.

1,600 cc altı motorlu araçlardaki ÖTV’sinde gerçekleştirilen 15’er puanlık indirim de üç ay daha devam edecek. Ticari araçlardaki yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV uygulaması da üç ay daha sürecek.

Bir diğer kararla motor silindir hacmi 250 cc’yi geçmeyen motosikletler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlardan alınan ÖTV de sıfırlandı.

İNDİRİMLER MAKRO DENGELER ZERİNDE BELİRLEYİCİ

ÖTV ve KDV indirimleri 2018’in son iki ayında uygulamaya konulmuştu. Piyasalar ve ilgili sektörler indirimlerin devam edip etmeyeceğini yakından takip ediyordu. Enflasyon başta olmak üzere indirimlerin makro dengeler üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

ÖTV ve KDV indirimlerinin 2018 yıl sonu enflasyonunu 1 puan civarında aşağı çektiği hesaplanıyor. İndirimlerin sürdürülmemesi halinde yılın ilk aylarında enflasyona baz etkisi kaynaklı ek baskı öngörülüyordu.

Her ne kadar son düzenlemeler ve petrol fiyatlarındaki düşüşle enflasyonda bir miktar iyimserlik beklense de ekonomistler enflasyonun hala 2019 ortasında kadar yüzde 20’li seviyelerde kalabileceğine dikkat çekiyorlar.

Yerel seçimler öncesi bir yandan iç talepteki durgunluğu kırmak için reel sektör üzerinden diğer yandan kredi akışını sürdürmek için bankalar üzerinden adım atmaya çalışan hükümetin bu adımlarına rağmen 2019’da Türkiye ekonomisinin düşük büyüme ve yüksek işsizlik riskiyle karşı karşıya kalması bekleniyor.

REUTERS

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more