Sözcü Plus Giriş

Yeni ehliyet nasıl alınır? Yeni ehliyet için gerekli evraklar nelerdir?

Bugüne kadar Emniyet Müdürlüklerinde yapılan ehliyet yenileme işlemleri, 2 Nisan 2018'den itibaren ‘Nüfus Müdürlükleri'inde yapılmaktadır. Peki, yeni ehliyet nasıl alınır? Yeni ehliyet için gerekli evraklar nelerdir? İşte merak edilen soruların yanıtları…

08:16 -
Yeni ehliyet nasıl alınır? Yeni ehliyet için gerekli evraklar nelerdir?

Eski ehliyetini yeni çipli ehliyet ile değiştirmek isteyenler için yapmaları gerekenleri haberimizde sizler için derledik. Şimdi, yeni ehliyet nasıl alınır? Yeni ehliyet için gerekli evraklar nelerdir? İşte cevapları…

YENİ EHLİYET NASIL ALINIR?

Eski tip ehliyetlerinizi yeni ehliyet ile değiştirmek, ilk defa ehliyet belgesi çıkarmak, kayıp, çalıntı ve yıpranan ehliyeti yenilemek, süresi dolan ehliyeti değiştirmek ve soyadı değişikliği yada ehliyet sınıfı değişikliği durumlarında ehliyet yenilemek için istediğiniz Nüfus Müdürlüklerinden herhangi birisine başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvuru için gereken evrakları tamamlandıktan sonra randevu almanız gerekiyor.(https://surucurandevu.egm.gov.tr/) adresine girerek e-randevu sisteminden randevu alabiliyorsunuz.

Formda istenen bilgileri eksiksiz ve doğru girmeniz gerekiyor. Aksi durumda başvuru iptal ediliyor. Randevu sistemi üzerinden giriş yapabilmek için mutlaka bir e-mail adresinizin bulunması gerekiyor. Randevu sırasında sizden istenen ve belirttiğiniz mail adresine gönderilen onay kodunun çıktısı ve hazırladığınız tüm diğer evraklar ile birlikte randevu aldığınız Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü'ne gidiyorsunuz. Randevu saatinizden 15 dakika önce orada bulunmalısınız.

Başvurunuz kontrol edildikten sonra form dolduruluyor ve eski ehliyetiniz sizden alınarak size kullanabilmeniz için geçici sürücü belgesi veriliyor. 15 gün içinde yeni ehliyetiniz başvuru sırasında beyan ettiğiniz adrese PTT ile gönderilerek size ulaştırılıyor. Bu işlem için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Sürücü belgesi, sürücü belgesi müracaat formunda kimlik bilgileri belirtilen kişi tarafından teslim alınabiliyor.

YENİ EHLİYET İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Eski ehliyetini yeni ehliyet ile değiştirmek isteyenler için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

– Eski ehliyet belgeniz
– Kimlik Belgeniz (Nüfus Cüzdanı – Yeni Kimlik Kartı yada Pasaport)
– Sürücü olur sağlık raporu,
– 2 adet biyometrik fotoğraf,
– Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi,
– Sürücü belgesi yenileme harcı ücreti + Vakıf Bedeli
– Kan grubunu belirleyen belge (Beyan etmeniz de yeterlidir).

İLGİLİ HABEREhliyet sınavı ne zaman? E sınav giriş belgesi nasıl alınır? Ehliyet sınavı ne zaman? E sınav giriş belgesi nasıl alınır? İLGİLİ HABER2019 Ehliyet sınav ücretleri ne kadar?2019 Ehliyet sınav ücretleri ne kadar?
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more