Dolar hurma fiyatlarını yükseltti

Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kaldı. Tüketiciler, ramazan alışverişlerine başladı ancak fiyatlar geçen yılın ramazan ayına göre yüzde 23'den yüzde 50'ye kadar zam yağmuruna tutuldu. Dolarla gelen ithal hurma fiyatları yüzde 50 arttı! Mısır Çarşısı'nda peynir fiyatlarının yüksekliği ise vatandaşı marketlere yöneltti. Vatandaşlar çevredeki Fatih Belediyesi zabıtasına yüksek peynir fiyatlarından ötürü serzenişte bulundu.

Kamera: Kubilay Altuğ

11 ayın sultanı Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Ramazan ayı gelmeden zamlar da arka arka gelmeye başladı. Ramazan alışverişine çıkan tüketici, fiyatların pahalılığından yakındı.

HURMAYA YÜZDE 50 ZAM

İftar sofralarının vazgeçilmezi hurma da zamdan nasibini aldı. Geçen yıla göre hurmaya yüzde 50 zam geldi. Hurma satıcısı Hasan Öner, hurmaya gelen zamları dolar kurunun yüksek olmasından kaynaklı olduğunu söyledi.

SALÇA DA ZAMLANDI

Yemeklerin olmazsa olmazı salçada da geçen yıla göre zam söz konusu. Mısır Çarşısı’nda salçanın kilosu 26 TL’den başlıyor. Salça satıcısı Erdal Dümbüllü domatesin pahalanmasından kaynaklı artışın söz konusu olduğuna dikkat çekti. Alışveriş için gelen tüketici ise fiyatların pahalı olmasından şikayetçi.

RAMAZAN PAKETLERİNE ZAM

Öte yandan büyük market zincirlerinde de ramazan paketleri raflardaki yerini almaya başladı. Ramazan paketlerinde de geçen yıla oranla aynı ürünler olmasına rağmen yüzde 23-28 arasında artış söz konusu.