Sözcü Plus Giriş

2019 Sömestr tatili: Yarıyıl tatili ne zaman başlayacak? 15 tatile geri sayım…

15 tatili ile birlikte milyonlarca öğrenci sayesinde serbest zaman şansı elde edecek. Okullarda yarı dönem boyunca yoğun bir süreç geçiren öğrenciler artık sınavlarını da vermeye başladı. Yapılan son sınavların ardından öğrenciler de veliler de yarı yıl tatiline girecek. Sınav stresini atmak için okulların tatil olmasını bekleyen öğrenciler ve veliler "15 tatil ne zaman" sorusuna yanıt arıyor. Sömestr tatili ne zaman başlayacak?

12:20 -
2019 Sömestr tatili: Yarıyıl tatili ne zaman başlayacak? 15 tatile geri sayım…

15 tatili için öğrenciler ne zaman sorusuna yanıt arıyor. Ocak ayının gelmesiyle Sömestr tatili tarihi için de geri sayım başladı. MEB’in resmi takvimi içerisinde yer alan 15 tatil (yarıyıl tatili) okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiriyor. Peki, 15 tatil ne zaman başlayacak? İşte yarıyıl tatili hakkında detaylar…

15 TATİL NE ZAMAN?

2018-2019 eğitim öğretim yılı kapsamında okullar 17 Eylül tarihi itibari ile açıldı. eğitim ve öğretim yılı birinci kanaat dönemi, 18 Ocak 2019 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatili, 21 Ocak-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2019 Cuma tamamlanacak. 15 Haziran 2019 Cumartesi günü başlayacak olan yaz tatili, 16 Eylül 2019 Pazartesi gününe kadar sürecek.

İLGİLİ HABERResmi tatiller 2019: Yeni yılda hangi günler resmi tatil? 2019 Ramazan ve Kurban Bayramı tarihi...Resmi tatiller 2019: Yeni yılda hangi günler resmi tatil? 2019 Ramazan ve Kurban Bayramı tarihi...

YARIYIL TATİLİNDE NELER YAPMAK GEREKİYOR?

Uz. Dr. Leyla Benkurt Alkaş, velilere ve öğrencilere 15 günlük tatilin değerlendirilmesi ve planlaması ile ilgili bazı önerilerde bulundu:

Tatil demek istediğini yapabilme serbestliği değildir. Yatma kalkma saatleri biraz daha esneklik kazansa da tamamen çocuğa bırakılmamalıdır. Yaşına uygun programlar önceden seçilip düzenlenebilir.

Tatil öncesi tatilin planlanması, zamanı ve mekanı kullanmak, yapılacakları gözden geçirmek yararlı olacaktır. Tatil demek mutlaka farklı bir yere gitmek demek değildir. Bu özel zaman planlanırken mutlaka çocuk da katılmalı, yönlendirilmeli ve benimsetilmelidir.

Pasif ve hazırcı eğlenceler yerine doğada gezmek, müzeye gitmek, tiyatro veya değişik etkinliklere katılmak hem ufkunu geliştirecek hem de ders dışı öğrenme ve merak etme dürtülerini uyandıracaktır. Ayrıca değişik etkinlik ve denemeler tatil sonrası arkadaşlarına anlatacak, tatili anlamlandıracak malzemeleri çocuğa verir.

15-tatil-880_16_9_1547104544
 Çocukla ev içi sorumlulukları paylaşma; tamir işleri, kek-pasta pişirme, hayvanlara bakma, çiçek soğanlarını ekmek gibi yaşına ve konuma uygun uğraşlar hem kendine güvenini artıracak hem de el becerilerini geliştirecektir.

Ailece kitap evlerinden alışveriş, aynı kitabı okuma, hakkında konuşma, geniş zamanlarda zevk alarak, merak ederek sonunu tahmin etmeye çalışarak, okuma zevkinin gelişmesi söz konusu olacaktır. Ayrıca kart oyunları, kutu oyunları, aile oyunları ile rekabet duygusu gelişir, yenme-yenilme durumlarını hoşgörü ile kabullenmeyi öğrenir.

15-tatil-ne-zaman

YARIYIL TATİLİ YAKLAŞIRKEN TAKDİR TEŞEKKÜR DETAYI

Takdir teşekkür hesaplama işlemlerini yapacak olan öğrencilerin ilk olarak tüm ders notlarının kesinleşen notlarını toplaması ve çıkan toplam ders sayısına bölmesi gerekmektedir. Sonuç 0 ile 100 arasında değişen bir rakam olacaktır. Çıkan sonucun 85 ve üzerinde olması halinde öğrenciler karneleri ile birlikte de takdir almaya hak kazanacaktır. Fakat 85’ten düşük fakat 80’den büyük olan notlar için ise teşekkür belgesi verilecektir. Yapılacak olan hesaplamalar sonrasında belirtilen aralıklara göre takdir ya da teşekkür alınıp alınmayacağı kolayca öğrenilebilir. E okul tarafından sunulan kolaylıklardan birisi olan takdir teşekkür hesaplama işlemleri sayesinde öğrenci eğitim dönemlerinde en çok merak ettikleri soruların yanıtını da bulabilmektedir.

Son güncelleme: android-time 18:18 13.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more