Sözcü Plus Giriş

7 Ocak 12:30 Hadi ipucu sorusu: Görme engellilere refakat eden köpeklere ne ad verilir?

7 Ocak 12:30 Hadi yarışmasında ipucu sorusu belirlendi. Bugün Hadi'de görme engellilere refakat eden köpekler ipucu sorusu oldu. Peki görme engellilere refakat eden köpeklere ne ad verilir? İşte Hadi ipucu sorusunun yanıtı...

Güncellenme: 12:23, 07/01/2019
7 Ocak 12:30 Hadi ipucu sorusu: Görme engellilere refakat eden köpeklere ne ad verilir?

Son zamanların en popüler yarışmalarından Hadi’de ipucu sorusu belirlendi. Hadi ipucu sorusu yarışmanın sosyal medya hesabından, “Görme engellilere refakat ederek onların bağımsız hareket etmelerine yardımcı olan özel eğitimli köpeklere verilen ad nedir biliyor muyuz?” şeklinde paylaşıldı. Yanıtı haberimizde…
hadi

HADİ İPUCU SORUSU BELLİ OLDU

SORU: Görme engellilere refakat ederek onların bağımsız hareket etmelerine yardımcı olan özel eğitimli köpeklere verilen ad nedir biliyor muyuz?

YANIT: Rehber Köpek

REHBER KÖPEK

Rehber köpek eğitiminin ilk aşaması rehber köpek olmaya yapı olarak daha uyguN olan türlerden seçilen yavruların 6-8 haftalık erişkinliğe geldiklerinde gönüllü ailelere teslim edilmesiyle başlamaktadır.

İkinci aşamada yavrular bir veya bir buçuk yıl gönüllü aileler ile kalırlar. Bu süreçte yavrular eğitimlerinin bir sonraki aşamasına hazır hale getirilirler. Köpekleri sahiplenen aileler ile rehber köpek okulları bu aşamada iletişim halinde kalırlarken yavruların ihtiyaçları rehber köpek okulları tarafından karşılanmaktadır. Yavruların aile yanında kaldıkları bu sürede eğitimlerinin bir parçası olan temel komutlar aileler tarafından yavrulara öğretilir.

Rehber köpek eğitiminin son aşamasında ailelerden alınan köpekler özel eğitimli rehber köpek eğiticileri ile birlikte eğitilirler. Eğitimi başarıyla tamamlayan köpekler görme engelli bireylere verilmek üzere hazır hale gelirler.

Yayınlanma Tarihi:10:56,