Farklı bölmelere yerleştirilmiş renkli cam parçalarından oluşan, saydam pencere süslemesine ne denir?

Eleq her akşam olduğu gibi bu akşam da ipucu sorusunu Instagram sayfasından yayınladı.Son zamanların en popüler yarışmalarından biri olan Eleq, mobil ve canlı bilgi yarışmasıdır. Yarışmacılar merakla Eleq ipucu sorusunu ve yanıtını araştırıyor. Farklı bölmelere yerleştirilmiş renkli cam parçalarından oluşan, saydam pencere süslemesine ne denir?İşte 16 Nisan Eleq ipucu sorusunun yanıtı...

Farklı bölmelere yerleştirilmiş renkli cam parçalarından oluşan, saydam pencere süslemesine ne denir?

Eleq her gün çeşitli konularda sorularını yarışmacılara yöneltiyor. Instagram sayfasından yayınlanan Eleq ipucu sorusu şöyle: “Merhabalar eleqseverler, sanata olan merakınızı artık biliyoruz ve yeni bir eleqipucu sorusuyla karşınızdayız.Farklı bölmelere yerleştirilmiş renkli cam parçalarından oluşan, saydam pencere süslemesine ne denir, biliyor musunuz? Bir ipucu daha; bu sanat tekniğine kısaca cam resmi deniliyor.”

16 NİSAN ELEQ İPUCU

CEVAP: VİTRAY

Vitray terimi, renkli camlara bir malzeme olarak veya ondan yaratılan eserlere atıfta bulunabilir. Bin yıllık tarihi boyunca, bu terim neredeyse yalnızca kiliselerin ve diğer önemli dini yapıların pencerelerine uygulanmıştır.