Sözcü Plus Giriş

Ekvator’a çok yakın konumlanan takımyıldızın adı nedir?

Eleq, ipucu sorusu yayınlandı. Her akşam takipçileriyle buluşan Eleq, birbirinden ilginç soruları ile yarışmacıları şaşırtıyor. Soruları doğru yanıtlayıp ödülü kazanmak isteyenler ise Eleq ipucu sorusunun yanıtını araştırıyor. Peki Ekvator'a çok yakın konumlanan takımyıldızın adı nedir? İşte 17 Nisan Eleq ipucu sorusunun yanıtı...

17:08 -
Ekvator’a çok yakın konumlanan takımyıldızın adı nedir?

Eleq ipucu sorusu, her gün Instagram sayfasından yayınlanıyor. 17 Nisan Eleq ipucu sorusu şöyle: “Konumuz genel kültür.Zodyak'ta Kova ile Koç arasında doğanları etkileyen, Ekvator’a çok yakın konumlanan takımyıldızın adı nedir?”

17 NİSAN ELEQ İPUCU SORUSU

CEVAP: BALIK

TAKIM YILDIZI NEDİR?

Takımyıldız, gökyüzünün (veya gök kürenin) bölündüğü 88 alandan her birine verilen isimdir.Terim genellikle, görünüşte birbiriyle ilgili gözüken yıldız gruplarını tanımlamak için kullanılır.

Bazı ünlü takımyıldızlar, çeşitli nesnelere benzetilen parlak yıldız düzenlerine sahiptir. Örnek olarak, bir avcı figürünü çağrıştıran Avcı Takımyıldızı (Orion) ve aslan figürü çağrıştıran Aslan Takımyıldızı (Leo) verilebilir.

Klaudyos Batlamyus’un resmi; 16. yüzyıl modern Alman stilinde kitap kabartması Eski gök bilimciler bu şekilleri efsanelerdeki belirli hayvanlara ve kahramanlara benzetmiş ve bunların tanrılarca gökyüzüne çıkarıldıklarına inanmışlardır. Takımyıldızların büyük bölümünü, eski Yunanlar ve Romalılar adlandırmıştır, ama onlar da bu adları Babilliler’den almış olabilirler.

Takımyıldızların oluşturduğu bu şekiller geceleri gökyüzünde incelenecek olursa, gözlemlenen şekillerin benzetilen nesnelerle arasındaki ilişkiyi fark etmek kolay olmayabilir.

Son güncelleme: 22:06 18.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more