Sözcü Plus Giriş

2019 Ramazan ayı ne zaman? İlk oruç ne zaman tutulacak?

Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kaldı. Milyonlarca Müslüman ilk orucun heyecanını şimdiden hissetmeye başladı. Ramazan ayı, on bir ayın sultanı olarak anılıyor. Yılın en bereketli ve en kutsal günleri için geri sayıma başladık. Peki Ramazan ayı ne zaman başlıyor? İlk oruç ne zaman tutulacak? İşte 2019 Ramazan ayı hakkında detaylar...

22:05 -
2019 Ramazan ayı ne zaman? İlk oruç ne zaman tutulacak?

Kur’an’da ve hadislerde, anlam ve önemi birçok kez anlatılan üç ayların sonuncusu Ramazan ayı geliyor. İslam’ın beş şartından biri olan oruç ibadeti Ramazan ayında Müslümanlara farzdır. Namazın, orucun, sevginin, bereketin, yardımlaşmanın iç içe geçtiği Ramazan ayı sevinç ve heyecan içinde bekleniyor.

RAMAZAN AYI NE ZAMAN?

Başlangıç: 6 Mayıs, Pazartesi
Bitiş: 3 Haziran, Pazartesi

RAMAZAN AYI

Ramazan, Hicrî takvime göre 9. ay ve İslam dininin inancına göre Muhammed’ e Kuran-ı Kerim ayetlerinin inmeye başladığı, aynı zamanda Müslümanlarca oruç tutulmaya başlanılan aydır. Bu ayda oruç tutmak İslam’ın beş şartından birisidir.

İLGİLİ HABERRamazan Bayramı tatili ne zaman? Kaç gün tatil yapacağız?Ramazan Bayramı tatili ne zaman? Kaç gün tatil yapacağız?

ORUÇ

Oruç, belli bir zaman dilimi içerisinde; yiyecek, içecek veya her ikisinden de kaçınma eylemidir. Mutlak oruç ise, tüm yiyecek ve sıvılardan; genellikle önceden belirlenmiş bir veya birkaç gün kaçınma olarak tanımlanır. Diğer oruçlar, belli yiyecekler veya maddeleri sınırlayarak kısmen kısıtlayıcı olabilir. Oruç eylemi, yiyeceğin dışında cinsel ilişki ve diğer aktiviteleri de engelleyicidir.

Oruç İslamın beş temel şartından biri kabul edilir. Orucun gün sayısı olarak değil, ay olarak farz kılındığına ve bütün ay boyunca oruç tutulması gerektiğine inanılır.

Oruç, geleneksel fıkıhçılara ve hadisçilere göre, niyetlenip Güneş’in ufuktan astronomide 12 derece altta bulunduğu andan (alacakaranlık) akşam günbatımına dek, bir şey yeyip içmemek ve cinsel aktiviteyi terketmekten ibarettir.

Ayetteki siyah ipliğin geceyi veya karanlığı, beyaz ipliğin ise gündüzü veya aydınlığı ifade ettiği yorumları bulunmakta, ayrıca bazı din bilimcilerce orucun başlama zamanını tanımlayan İmsak vaktinin sabah namazının başlama zamanı olan şafak vakti değil, gün doğumu olması gerektiği ifade edilir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more