Sözcü Plus Giriş

2019 Ramazan bayramı namazı saatleri: Ankara’da bayram namazı saat kaçta? İşte Ankara bayram namazı vakti…

Ramazan ayı boyunca oruç ibadetimizi gerçekleştirdik ve bayram geldi çattı. Tüm Türkiye'de olduğu gibi Ankara'da bayram namazı saat kaçta kılınacak merak ediliyor. Diyanet tarafından yayımlanan listeye göre Ankara bayram namazı saati belli oldu. İşte Ankara'da Ramazan Bayramı namaz vakitleri...

05:07 -
2019 Ramazan bayramı namazı saatleri: Ankara’da bayram namazı saat kaçta? İşte Ankara bayram namazı vakti…

Bayram geliyor birçok kişi bayram hazırlıklarına devam ediyor. Bayram günleri bayram namazı büyük önem taşıyor. Ankaralılar da sabah erkenden kalkıp hazırlanıp bayram namazını kılacakları. Peki bayram namazı saat kaçta?

İL İL BAYRAM NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN

Not: yukarıdaki link aracılığı ile il il ve ilçe ilçe bayram namazı saatini öğrenebilirsiniz. Açılan sayfada il ve ilçeyi seçtikten sonra Ramazan imsakiyesenin sonunda bayram namazı vakti yer almaktadır.

ANKARA BAYRAM NAMAZI SAATİ

Başkent Ankara’da vatandaşlar bayram namazını Diyanet’in belirlediği saat olan 06:01’te kılacak.

ANKARA'NIN ÖNEMLİ CAMİLERİ

Ağaç Ayak Cami
Ahi Elvan Cami
Ahi Yakup Cami
Aslanhane (Ahi Şerafettin) Cami
Cenab-ı Ahmet Paşa Cami
Alaaddin Camii
Çiçekçioğlu Camii
Direkli Cami
Eskicioğlu Camii
Hacettepe Camii
Hacı Arap Camii
Hacı Bayram Camii
İbadullah Cami
Karacabey Camii
Kocatepe Camii
Kurşunlu Camii
Tabakhane Camii
Tacettin Camii
Zincirli Cami

İLGİLİ HABERAbdest nasıl kılınır? Adım adım abdest alınışı tarifiAbdest nasıl kılınır? Adım adım abdest alınışı tarifi

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı bayramın ilk günü, güneşin doğmasından yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra cemaatle birlikte kılınan namazdır. Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Kurban Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir.

İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhuekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını yapar. Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler. Ardından imamla birlikte rükû ve secde edilir.

Ardından 2. rek’âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir.
Sonra, imam minber’e çıkarak “Bayram hutbesi”ni okur. Hutbenin ardından dua edilir. Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için “İki salla bir bağla üç salla bir yat.” şeklinde bir tekerleme de yapılmıştır.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more