Sözcü Plus Giriş

23 Haziran’da nerede oy kullanacağım? İşte YSK seçmen sorgulama ekranı…

Yenilenme kararı alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için kısa bir süre kaldı. Nerede oy kullanacağım? diye merak edenler haberimizden YSK sandık sorgulama ekranına ulaşabilirler. Peki, YSK seçmen sandık sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte YSK ilgili detaylar...

09:22 -
23 Haziran’da nerede oy kullanacağım? İşte YSK seçmen sorgulama ekranı…

İstanbul’da tekrar edilecek olan seçimler 23 Haziran’da gerçekleşecek. Seçmenler nerede oy kullanacaklarını merak ediyor. Haberimizden YSK seçmen sorgulama ekranına erişebilir ve nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

YSK SEÇMEN KAYDI SORGULAMA EKRANI

YSK SEÇMEN KAYDI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Yurt İçi seçmen sorgulama yapmak için e-Devlet Kapısından ya da https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp sitesine girip, “Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl”, “T.C. Kimlik Numarası”, “Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No” gibi bilgileri doldurduktan sonra resim doğrulaması yaptığınızda nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

OY KULLANIRKEN GEREKEN BELGELER NELER?

Sandık başına gelen seçmen; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini başkana verir ve seçmen sıra numarasını söyler. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamaz. (298/87, 91).

Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir (298/87).

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.

Son güncelleme: 13:07 21.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more