Sözcü Plus Giriş

3 aylar ne zaman başlayacak? Üç ayların başlangıcı ve Regaib Kandili tarihi…

3 aylar için kısa bir süre kaldı. İslam alemi için her ayın ayrı bir önemi var fakat üç aylara atfedilen önem bir başka. aylar öncesinden üç ayların tarihleri aratılmaya başlandı. Peki 3 aylar ne zaman başlayacak? İslam alemi 3 aylara ne zaman kavuşacak?

14:18 -
3 aylar ne zaman başlayacak? Üç ayların başlangıcı ve Regaib Kandili tarihi…

3 aylar yaklaşırken İslam alemi hazırlıklarıını sürdürüyor. Milyonlarca Müslüman şimdiden “Üç aylar ne zaman başlıyor?” diye aratmaya başladı. Bu hayırlı ayların müjdeleyicisi olan Regaib Kandili’nin hangi güne denk geldiği ise araştırılan bir başka konu…

3 AYLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 2019 dini günler listesini incelediğimizde Regaib Kandili’nin 7 Mart Perşembe günü idrak edileceği görülüyor. Regaib Kandili üç ayların başlangıcı olarak kabul edilir ve hemen ertesi gün bu hayırlı aylar başlar. 2019 yılının üç aylar başlangıcı 8 Mart Cuma’dır. Ramazan ayının başlangıcı ise 6 Mayıs Pazartesi günü.

3 aylar sözcü ile ilgili görsel sonucu

REGAİP KANDİLİNİN ANLAMI NEDİR?

Bazı rivayetlerde bu gecenin isminin meleklerle telaffuz edildiği ifade edilir. Regaip kelimesi, güzel şeyleri arzu etmek, istemek, elde etmeye gayret etmek anlamlarına gelir. Bu gece ibadet edenin, tövbe edenin arzularının verileceği ümit edilir. Recep ayının fazileti iyilik ayı : Regaip gecesinin içinde olduğu Recep ayında bolca oruç tutulmalıdır. Bu aya ‘Recebü’l-asabb’ da denilmiştir. Yani; iyiliklerin isabet ettiği Recep ayı. Recep ayına ‘tövbe’ ismi de konulmuştur. Mümin bu ayda ve özellikle de Regaip Kandili’nde günahlarını bolca kendine itiraf edip tövbe etmelidir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more