Sözcü Plus Giriş

31 Mart ve 23 Haziran gündeminin anahtar kelimeleri

23 Haziran seçimlerine giden süreçte unutulmayacak olaylar ve tanımlar gündeme geldi. 31 Mart'taki 'zillet ittifakı' yerini 'azgın azınlığa' bırakırken beka söylemi yerine Pontus iftirası ön plana çıktı.

Sozcu.com.tr
10:46 -
31 Mart ve 23 Haziran gündeminin anahtar kelimeleri

31 Mart seçimlerinde ön plana çıkan söylemler şöyleydi.

Beka

Cumhur İttifakı seçimler öncesinde Türkiye'nin var olma sorunu olduğunu ima ederek yerel seçimlerin ülkenin bekasını etkileyen beka seçimi olduğunun vurgusunu yapmıştı.

İLGİLİ HABERBahçeli'den beka sorunu açıklamasıBahçeli'den beka sorunu açıklaması

Terörist

Millet İttifakı'na oy veren vatandaşlar ve hatta sebze meyve satan esnaf hakkında terörist yakıştırmaları yapıldı. Bu üslup tekrar seçimde iktidar tarafından kullanılmadı.

İLGİLİ HABERMeral Akşener: Millet İttifakı'na oy veren seçmene 'terörist' dedilerMeral Akşener: Millet İttifakı'na oy veren seçmene 'terörist' dediler

Zillet ittifakı

Millet İttifakı'nın Türkiye üzerinde emelleri olan bütün terör örgütleri ile iş birliği halinde olduğu ifade edildi. Bu terim 23 Haziran sürecinde kullanılmadı.

İLGİLİ HABERBahçeli'den sert Millet İttifakı açıklaması! 'Milli güvenlik sorunudur'Bahçeli'den sert Millet İttifakı açıklaması! 'Milli güvenlik sorunudur'

23 Haziran seçim sürecinde ise şu sözler ön plana çıktı

The Marmara Oteli

Gazeteci İsmail Küçükkaya ile seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ortak yayın öncesi The Marmara Oteli'nde görüştü. Küçükkaya, Binali Yıldırım ile de görüşmek istedi fakat Yıldırım telefon görüşmesinin yeterli olduğunu belirtti.

İLGİLİ HABERKüçükkaya: Binali Yıldırım'a hakkımı helal etmiyorumKüçükkaya: Binali Yıldırım'a hakkımı helal etmiyorum

Çaldılar

AKP oyların yeniden sayılmasını sandıklarda usulsüzlük olduğunu belirtirken daha sonra söylemini ‘çaldılar' üzerine kurdu. Binali Yıldırım daha sonra ‘sesini duyurmak için' böyle söylediğini ifade etti.

Azgın azınlık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uzun bir süre sahaya inmedi. İndiğinde ise İmamoğlu ve etrafında toplanan kitleyi ‘azgın azınlık' olarak nitelendirdi.

İLGİLİ HABERParodiParodi

Pontus

Esenler Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Yunan kökenli olduğunu ima ederek Pontus söylemini ön plana çıkardı.

İLGİLİ HABERTrabzonlulara 'Yunan' diyen AKP'li başkan için suç duyurusuTrabzonlulara 'Yunan' diyen AKP'li başkan için suç duyurusu

Teröristbaşı mektubu

Anadolu Ajansı Abdullah Öcalan'ın İmralı'dan seçimler için yaptığı çağrının mektubunu yayımladı.

İLGİLİ HABERBeni devlet görüştürdü Öcalan da kabul ettiBeni devlet görüştürdü Öcalan da kabul etti


Teröristbaşının kardeşi TRT'de

Öcalan mektubunun ardından teröristbaşının kardeşi Osman Öcalan TRT'ye çıkarıldı ve kardeş Öcalan seçimlerin boykot edilmesini istedi.

İLGİLİ HABERTRT, teröristbaşı Öcalan'ın kardeşi ile röportaj yaptıTRT, teröristbaşı Öcalan'ın kardeşi ile röportaj yaptı
Son güncelleme: 10:55 24.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more