Sözcü Plus Giriş

Hadi ipucu sorusu ve cevabı belli oldu! Avanak Avni tiplemesi ile ünlü karikatürist kimdir? (4 Şubat 12:30)

Bugün yani 4 Şubat öğlen Hadi yarışmasında ipucu sorusu karikatürden geldi. Hadi ipucu sorusunda, Avanak Avni ve Utanmaz Adam tiplemeleri ile ünlü karikatüristin ismi soruldu. İşte Hadi ipucu olan Avanak Avni tiplemesi ile ünlü karikatürist kimdir? sorusunun cevabı...

10:41 -
Hadi ipucu sorusu ve cevabı belli oldu! Avanak Avni tiplemesi ile ünlü karikatürist kimdir? (4 Şubat 12:30)

Hadi’de günün ipucu sorusu paylaşıldı. Hadi’inin sosyal medya hesabından ipucu sorusu, “Karikatür seven hadiciler burada mı? Hepimiz en az bir Avanak Avni hikayesinde Dilaver’e sinir olmuşuzdur. Bugünkü ipucumuz da bizi Avni ve onun dünyasıyla tanıştırmış büyük ustayla alakalı. “Avanak Avni” ve “Utanmaz Adam” tiplemeleriyle ünlü karikatürist kimdir?” şeklinde paylaşıldı. Hadi ipucu sorusunu cevabı haberimizde.

AVANAK AVNİ TİPLEMESİ İLE ÜNLÜ KARİKATÜRİST KİMDİR?

Cevap: Oğuz Aral
hadipucu

OĞUZ ARAL KİMDİR? AVANAK AVNİ KARAKTERİNİ KİMDEN ESİNLENDİ?

Usta karikatürist Oğuz Aral'ın Gırgır Dergisi'nde ofis-boy olarak çalışan Rıza Külegeç adlı çocuktan esinlenerek yarattığı bir karakter Avanak Avni Kadıköy Hasanpaşa'da hem Kadıköy'e gelenleri karşılıyor hem de Kadıköy Belediyesi Karikatür Evini gösteriyor.

Kadıköy Belediyesi usta karikatürist Oğuz Aral ve onun yarattığı Avanak Avni'nin heykellerini yaptırdı. Tipik bir gecekondu mahallesi çocuğu olan sürekli ezilen ama hiç boyun eğmeyen konuşmayı sökemediği için derdini anlatamayan, Leyla'ya sırılsıklam aşık ve sürekli Deve Dilaver'den dayak yiyen Avanak Avni parmağıyla Kadıköy Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hizmete açılan Karikatür Evi'ni gösteriyor.

Oğuz Aral'ın 1973 yılında çizmeye başladığı çizdiği Avanak Avni'nin maceraları Türkiye sınırlarını aşıp Güney Afrika’daki ırkçı olaylara karşı, Meksika’da ise ABD karşıtı gurupların sembolü olmuştu. Oğuz Aral Gırgır Dergisi'nin el değiştirmesinden sonra 1990 yılında çıkarmaya başladığı dergiye Avni adını vermişti. Avni dergisi 1996’ya kadar yayınını sürdürmüştü. Oğuz Aral'ın 2004'te hayata veda edişinin ardından, Penguen dergisi çizerleri Oğuz Aral’ın anısına Avni’nin karikatürlerini kendi kalemlerinden çizmişlerdi.

Son güncelleme: 11:13 04.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more