Sözcü Plus Giriş

40 saattir devam ediyor: Yeniden müdahale başladı

Muğla'da önceki gün başlayan orman yangınında yaklaşık 500 futbol sahası büyüklüğünde alan kül olmuştu. Yangına 40 saattir müdahale ediliyor.

08:52 -

Muğla’nın Dalaman ilçesinde önceki gün çıkan ve Fethiye'ye sıçrayan, dün kontrol altına alınan orman yangınına günün ağarmasıyla hava araçlarıyla da müdahale ediliyor.

İHA

Gece boyunca karadan söndürme çalışmalarının devam ettiği yangına sabah helikopterler de müdahaleye başladı.

Ekiplerin bölgede havadan ve karadan söndürme ve soğutma çalışmaları devam ediyor.

Dalaman’ın Karacaağaç Mahallesi’nde önceki gün çıkan ve Fethiye'ye sıçrayan orman yangını yaklaşık 350 hektarlık alanda etkili olmuş, yangın dün kontrol altına alınmıştı.

‘350-400 hektar alanın etkilenmiş olabileceğini düşünüyoruz’

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muğla'daki orman yangını ile ilgili son durumu aktardı.Bugün itibarıyla 30 ila 50 hektar arasında, bölgede tütmelerin olduğunu söyleyen Pakdemirli, “Özellikle hava araçlarıyla tabiri caizse buraları suyla döverek, mümkün mertebe buradaki tüm tütmeleri bitirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Pakdemirli, “Dezenformasyona lütfen itibar etmeyelim. Sosyal medyada ben bunları görüyorum. Sonbaharda bu yanan alanlarla alakalı tüm Muğlalıları fidan dikmeye davet ediyorum.” İfadelerini kullandı.Sabahın ilk ışıklarıyla tüm helikopterlerin havalandığını belirten Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Helikopterlerin sayısını 13’ten 19’a çıkardık. Bugün itibarıyla yukarıdan gördüğümüz tablo düne göre çok daha iyileşmiş durumda. Dün 350 hektar alanın etkilendiğini söylemiştim. Yangın söndürülünce daha net görünür ama kabaca 350-400 hektar alanın etkilenmiş olabileceğini düşünüyoruz.”

Pakdemirli, “Bölgeye tatile gelmek isteyenler varsa çok rahatlıkla gelsinler. Yerleşim yerleriyle ilgili herhangi bir tehdit söz konusu değil.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERTatil cennetinde önce yangın sonra deprem!Tatil cennetinde önce yangın sonra deprem!
Son güncelleme: 09:47 12.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more