Sözcü Plus Giriş

7 Mayıs 2019 iftar saatleri | İftar saat kaçta? İşte il il iftar vakitleri…

Ramazan ayının 2. günü geldi. Oruç tutanlar akşam saatlerinde ezanın kaçta okunacağını merak ediyor. Ramazan ayında duaların geri çevrilmediği, sofralardaki bereketin her zamankinden fazla olduğuna inanılır. Peki iftar saat kaçta? İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve il il iftar saatleri...

07:15 -
7 Mayıs 2019 iftar saatleri | İftar saat kaçta? İşte il il iftar vakitleri…

Ramazanın gelmesiyle vatandaşlar gece saatlerinde sahur, akşam saatlerinde iftar saatlerini araştırıyor. Diyanet'in yayınladığı Ramazan 2019 imsakiyesine göre il il iftar vakitleri belirlendi. Peki İstanbul, Ankara ve İzmir’de iftar saat kaçta?

2019 İL İL RAMAZAN İMSAKİYESİ TIKLA ÖĞREN

RAMAZAN AYINDA TUTULAN ORUCUN ÖNEMİ

Bakara Suresi’ne göre Kur’an’ın İslam peygamberi Hazreti Muhammed’e (sav) gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:
“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! ” (Bakara 185)
Bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır.

ORUCU BOZAN DURUMLAR NELER? AKUPUNKTUR TEDAVİSİ ORUCU BOZAR MI?

Oruç, imsak vaktinden iftar vaktine kadar ibadet niyetiyle yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak suretiyle yapılan bir ibadettir (Bakara,2/187). Akupunktur ise; vücutta belirli noktalara iğne batırarak, çeşitli hastalıkları tedavi etme metodudur. Orucu bozan şeyler kapsamında olmadığı yani vücudu beslemesi ve gıdalandırması söz konusu olmadığından akupunktur yaptırmak orucu bozmaz.

Anjiyo yaptırmak orucu bozar mı?

Halk arasında anjiyo olarak bilinen operasyon, teşhise yönelik (anjiyografi) ve tedaviye yönelik olarak uygulanmaktadır. Anjiyografi vücut damarlarının görüntülenmesi demektir. Damar içine damarların görünür hale gelmesini sağlayan ve kontrast madde olarak tanımlanan ilaç verilerek, anjiyogram adı verilen filmler elde edilir. Anjiyografi sayesinde organları besleyen damarlar görüntülenerek damar hastalıkları veya bu damarlardan beslenen organlara ait tanı koydurucu bilgiler edinilir. Tedaviye yönelik olarak uygulanan anjiyonun klasik yöntemi anjiyoplastidir. Bu ise, dar veya tam tıkalı damarların balon ya da stent denilen özel araçlarla tekrar açılması için yapılır. Bu bilgiler ışığında gerek anjiyografi, gerekse anjiyoplasti operasyonlarında yemek ve içmek anlamı bulunmadığından, oruç bozulmaz.

İLGİLİ HABERRamazan ayında oruca nasıl niyet edilir?Ramazan ayında oruca nasıl niyet edilir?

 

İLGİLİ HABERİşte günün iftar menüsü...İşte günün iftar menüsü...
Son güncelleme: 12:37 07.05.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more