Sözcü Plus Giriş

Beyoğlu’nda bulunan, 13'üncü yüzyılda Cenevizliler tarafından yapılan Galata surları adeta can çekişiyor. Surların belirli bölgelerindeki açılmalar dikkat çekerken, vatandaşlar tarihi surlar için harekete geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Öte yandan, Galata Kulesi ve çevresindeki yaklaşık 700 yıllık tarihi surlar havadan görüntülendi. Havadan çekilen görüntülerde surların son hali de gözler önüne serildi. Tarihi surlardaki açılmalar devam ederse surların üzerinde bulunan Saint Pier Kilisesi de yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.

Galata Kulesi ve çevresindeki 700 yıllık tarihi surlar binaların arasında kaybolmuş durumda. Foto: İHA

“Aslında burası çok önemli bir yer, kimse bilmiyor gelmiyor”

Tarihi surların tehlike altında olduğuna dikkat çekerek bir an önce onarılması gerektiğini ifade eden Celil Tunç, “Burası eskiden otoparktı tarihi yerler zarar görüyor diye otoparkı kaldırdılar.

Surların son hali havadan görüntülendi. Foto: İHA

Şu an boş bir arazi hafta sonu özellikle kiliseye yabancılar geliyor. Onların dikkatini çekiyor, çok arada kaldığı için de belli olmuyor. Aslında burası çok önemli bir yer. Kimse bilmiyor gelmiyor, ticaret merkezi olduğu için fazla gelen giden de olmuyor. Bu caddede çok tarihi eser var. Bu kadar güzel bir alanımız var değerlendirilmesi gerekiyor. Hiç bakan yok, onarım yok” dedi.

 

İSTANBUL (İHA)

Son güncelleme: 13:56 01.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more