9 Eylül coşkusu ‘Zafer Yürüyüşü’ ile başladı

Bugün İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü. Büyük Taarruz sonucu Türk ordusu Yunan işgali altındaki İzmir'e 9 Eylül 1922'de halkın sevinç göz yaşları içerisinde girerek düşman işgalinden kurtardı. 97. yıldönümünü, birbirinden renkli etkinliklerle kutlanmaya başlandı. Kutlamalar akşam da devam edecek

İzmir’in kurtuluş günü etkinlikleri sabah erken saatlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 97. yıl Zafer Yürüyüşü ile başladı. Basmane Karakolu önünde toplanan İzmirliler, Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü. Türk ordusunun İzmir'e girerken kullandığı tarihi güzergah üzerinde düzenlenen yürüyüşte gaziler ile Anafartalar ve İkiçeşmelik caddelerini takip eden İzmirliler, 350 metre uzunluğundaki dev Türk bayrağını birlikte taşıdı.Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtına çelenk sunumu gerçekleştirildi.

İHA

Törene İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in yanı sıra İzmir milletvekilleri ile kent protokolü katıldı. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından tören sona erdi.

İzmir'in kurtuluşunun 97. yılı coşkuyla kutlanırken, Atlı Süvari Birlikleri'nin 9 Eylül’de İzmir’e girişi ve İzmir Valiliği binasında Türk bayrağını göndere çekişi canlandırıldı.

9 EYLÜL KUTLAMA PROGRAMI

Atlı Süvari Birliklerinin Yürüyüşü
Saat: 17.00
Güzergah: Cumhuriyet Meydanı – Gündoğdu Meydanı

Solo Türk Gösterisi
Saat: 17.30 – 17.50
Yer: Gündoğdu Meydanı

Türk Yıldızları Gösterisi
Saat: 18.00 – 18.30
Yer: Gündoğdu Meydanı

Fener Alayı
Saat: 20.30
İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu Eşliğinde

Güzergah: Cumhuriyet Meydanı – Gündoğdu Meydanı – Plevne Bulvarı – Lozan Kapısı

İzmir Tek Yürek Dayanışma Konseri
– Gazapizm
– Anıl Piyancı
– Serap Yağız
– Niyazi Koyuncu
– Oğuzhan Uğur
– Halil Sezai
– Gripin
– Hayko Cepkin
Haluk Levent

Yer: Kültürpark
Başlangıç Saati: 18.30
Bitiş Saati: 00.00

İHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...