Anadolu Selçukluları zamanında tepesi külah biçimdeki mezarların adı nedir?

Hadi ipucu sorusu yayınlandı. Her akşam olduğu gibi bu akşam da 20.30'da takipçileriyle buluşan Hadi son zamanların en popüler bilgi yarışmalarından biri. Bu akşamki ipucu sorusu tarihten geldi. Anadolu Selçukluları zamanında tepesi külah biçimdeki mezarların adı nedir? İşte Hadi ipucu sorusunun yanıtı...

Anadolu Selçukluları zamanında tepesi külah biçimdeki mezarların adı nedir?

Tarih hadisi bu akşam 20.30’da! Her gün Instagram adresinden yayınlanan Hadi ipucu sorusu şöyle: “Bugünkü ipucumuz tarihi yapılardan geliyor sevgili hadiciler. Anadolu Selçukluları zamanında, genellikle büyük devlet ve din adamları için yapılmış ve kendine özgü yapısıyla dikkat çeken anıt mezarlarını gördünüz mü? Peki, tepesi külah biçimdeki bu mezarlara ne isim verildiğini biliyor musunuz?”

9 MAYIS HADİ İPUCU SORUSU

CEVAP: KÜMBET

Kümbet, Anadolu Selçukluları zamanında yapılan kendine özgü yapısı olan anıtmezarlardır. Genellikle büyük devlet ve din adamları için yapılmıştır.

Sanat tarihinde “kümbet” olarak adlandırılan yapıların hemen hemen hepsinde mumyalık adı verilen toprağın altı katlı olması önemli özelliklerinden biridir ve anlamlı özelliklerden birisi toprak yüzeyinin altındaki mezar odasıdır.

İslam kültürü çerçevesinde 9. yüzyıla kadar mezar anıtına rastlanılmaktadır.

Müslümanların ölülerini gömdükleri binalara kümbet veya türbe denilir. Kümbetler silindirik tabanlı ve üst kısımları konik yapılı olan anıtmezarlardır.