Akar: ABD ve Rusya ile yapılan mutabakat tam olarak sağlanmadı

Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bilgi veren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,''Uyuyan hücreler olmakla birlikte genel anlamda harekat bölgesi temizlenmiş durumda. ABD ve Rusya ile yapılan mutabakatların koşulları tam olarak sağlanmadı.'' dedi.

Akar: ABD ve Rusya ile yapılan mutabakat tam olarak sağlanmadı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin açıklamalarda bulundu. Akar,”Biz, uluslararası hukuk ve anlaşmalar ile yasaklanan hiçbir mühimmatı veya kimyasal silahı kullanmadık, kullanmayız” dedi. Bakan Akar, harekat kapsamında, 4 bin 300 kilometrekarelik alanın ve 600 yerleşim yerinin kontrol altına alındığını, M-4 otoyolunda kontrol noktaları tesis edildiğini belirtti.

“1200 civarında terörist etkisiz hale getirildi”

Milli Savunma Bakanı Akar, “Barış Pınarı Harekatı'nda bugüne kadar bin 200 civarında terörist etkisiz hale getirilmiştir” diye konuştu.

Irak'ın kuzeyinde icra edilen Pençe harekatlarını değerlendiren Akar, “Operasyonlarda şu ana kadar 158 terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi” açıklamasında bulundu.

“Doğu Akdeniz ve Ege'de haklarımızın çiğnenmesine asla izin vermeyiz”

Akar, “Doğu Akdeniz ve Ege'de Türkiye'yi adeta denize ayak basamayacak hale getirmeyi amaçlayan çabalara, haklarımızın çiğnenmesine asla izin vermeyiz” dedi.

Bakan Akar, KKTC bayrağının yakılmasına ilişkin, “En sert şekilde kınıyoruz. Bu ırkçı saldırılar KKTC Bayrağı'nın adada ebediyen dalgalanmasına asla engel olamayacak” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Akar, şunları kaydetti:

FETÖ ile bağlantısı nedeniyle 2 bin 709 personel görevden uzaklaştırıldı, 909 emekli personelin rütbeleri geri alındı, 15 Temmuz 2016'dan itibaren 150'si general/amiral olmak üzere 17 bin 866 personel ihraç edildi.

Uyuyan hücreler olmakla birlikte genel anlamda harekat bölgesi temizlenmiş durumda. Mutabakatların tamamen yapıldığını söylemek mümkün değil ama çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

145 km uzunluğunda 30 km derinlikte güvenli bölge sağlandı. Harekat bölgesinin doğusu ve batısından tacizler geliyor. Tacizlerin önlenmesi içi Ruslar ve ABD’lilerle konuşuyoruz. ABD ve Rusya ile yapılan mutabakatların koşulları tam olarak sağlanmadı.

TSK, DEAŞ ile göğüs göğüse savaşan tek ordu olup; 3 binden fazla radikal DEAŞ'lıyı Suriye'nin kuzeyinde etkisiz hale getirdi.

Irak’ın kuzeyinde 700 DEAŞ’lı etkisiz hale getirildi Harekat ne zamana kadar sürecek deniyor, en son terörist etkisiz hale getirilene kadar.

PYD/YPG-PKK terör örgütü tarafından sınır hattına yakın bölgelerdeki yerleşim yerlerine 1225 havan ve roket atışı yapılmıştır. Bu alçakların havan ve roket saldırılarıyla aralarında bebek ve çocuklar da olmak üzere 22 vatandaşımız şehit olmuş, 187 vatandaşımız da yaralanmıştır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...