Sözcü Plus Giriş

Akdere: MKEK özelleşmeyecek, özel sektör mantığıyla çalışacak

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü Yasin Akdere, kurumun özelleşmeyeceğini ama özel sektör mantığıyla çalışacağını söyledi. Akdere, "MKEK kabuk değiştiriyor" dedi.

22:52 -
Akdere: MKEK özelleşmeyecek, özel sektör mantığıyla çalışacak

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun Kırıkkale’deki sosyal tesislerinde gazetecilerle bir araya gelen Akdere, burada yaptığı konuşmada, MKEK’nin 5,56-203 milimetre arasındaki tüm kalibrelerde silah ve mühimmatı tek çatı altında üretme kabiliyetine sahip dünyadaki tek kuruluş olduğunu söyledi.

Bununla gurur duyduklarını dile getiren Akdere, şunları söyledi:

* Kurumumuz şu anda güvenlik güçlerimizin ihtiyaç duyduğu farklı kalibredeki mühimmatları, obüs, tank, havan ve topçu roketi mühimmatlarını, MK serisi ve nüfuz edici bombaları, güvenlik güçleri envanterinde bulunan MPT-76, MPT-55, G-3, MP-5 ve MG-3 gibi çeşitli piyade ve makineli tüfekleri, Altay tankına, Korkut hava savunma sistemine, T-155 Fırtına ve Panter obüslerine ait silah sistemlerini üretme kabiliyetine sahip.

* Değişik tipteki havan ve roket sistemleri ve mühimmatlı sevk barutlarını ve patlayıcıları üretebilen yetkinliktedir.

İLGİLİ HABERZehirleyen termik santrallerde son 14 günZehirleyen termik santrallerde son 14 gün

“MKEK KABUK DEĞİŞTİRİYOR”

Akdere, MKEK’nin özelleşeceği iddialarına ilişkin de böyle bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da önceki günlerde TBMM’de bunun altını çizdiğini anımsatan Akdere, şunları belirtti:

* MKEK özelleşmeyecek ama özel sektör mantığıyla çalışacak.

* MKEK kabuk değiştiriyor. MKEK kendi içerisinde dinamik bir yapıya kavuşacak. Beklentilere daha hızlı, kaliteli, verimli ve maliyetsel açıdan kabul gören bir dünya markası olarak yoluna devam edecek. AA

Son güncelleme: 23:04 19.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more