AKP İstanbul seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için YSK’ya başvurdu!

AKP İstanbul seçimleri için olağanüstü itiraz dilekçesini YSK'ya verdi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "İstanbul'da oyların sadece yüze 10'u yeniden sayıldı. Eğer oyların tamamı yeniden sayılsaydı, seçim bizim lehimize sonuçlanacaktı" dedi.

AKP İstanbul seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için YSK’ya başvurdu!

AKP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AKP’nin olağanüstü itiraz dilekçesini vermek üzere YSK´ya geldi. AKP heyeti itiraz dilekçesini YSK’ya sundu. Beraberindeki heyet ile birlikte YSK binasına gelen Ali İhsan Yavuz “İstanbul seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için başvurduk” dedi.

Yavuz beraberlerinde getirdikleri belgeleri de YSK’ya sunduklarını belirtti.

Seçim sürecini özetleyen Yavuz, İstanbul’da 6 bin oyun AKP lehine yazılması gerekirken başka partilere yazıldığı ya da iptal edildiğini savundu. Yavuz “İstanbul’da oyların sadece yüze 10’u yeniden sayıldı. Eğer oyların tamamı yeniden sayılsaydı, seçim bizim lehimize sonuçlanacaktı” diye konuştu.

CHP’nin aleyhine de oyların iptal edildiğini hatırlatan Yavuz “Ama düşünebiliyor musunuz geçersiz oylar içinde yüzde 85 AK Parti aleyhine” dedi.

Olağanüstü itiraz için birçok gerekçelerinin olduğunu öne süren ve “Türkiye bir süre daha bunu konuşacak. Yarın ayrıntılı bir biçimde bunları kamuoyuna açıklayacağız” diyen Yavuz gerekçelerinden başlıcalarını ise “5 binden fazla mühürsüz sayım döküm çizelgeleri, kısıtlı-hükümlü seçmenlerle ilgili usülsüzlükler, kayıp oylar-oy veren seçmen, oy pusulası arasındaki fark ve sandık başkanlarının ve memurların durumu” olarak açıkladı.

İddialarını anlatan ve “Ortada bir şüphe var” diyen Yavuz, İstanbul için seçim yenileme talebinde bulunduklarını belirtti.

Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü “İşin içinde tam bir organize usülsüzlük ve seçim yolsuzluğu var. Bu şüpheleri ortadan kaldırmanın yolu 298’inci yasadan ilhamla YSK’ya gelmektir. Bütün bu şaibeyi ve seçim yolsuzluğunu ortadan kaldıracak tek merci YSK’dır. Tüm belge ve bilgileri getirdik, seçimin yenilenmesi için talebimizi YSK’ya havale etmiş bulunuyoruz. Yarın saat 10:30’da tüm sorularınızı yarın uzun uzun yanıtlayacağız.

Buraya getirdiğimiz 3 valiz dolusu ekte tüm söylediklerimizin belgesi var. Bir kısım oyları düzelttiğimizde, 16 bin 884 oy AK Parti lehine yazılması gerekirken başka yerlere yazılmış.”