AKP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın kimdir?

AKP'nin Kocaeli'deki adayı Tahir Büyükakın oldu. 1993 yılında Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü´nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan Büyükakın, Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını sırasıyla 1995 ve 2001 yıllarında İstanbul Üniversitesi´nde tamamladı. Daha önce Bilecik Valiliği de yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın kimdir? Tahir Büyükakın nereli, kaç yaşında?

AKP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin 2019’un Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde Kocaeli Belediye Başkan adayı olarak Tahir Büyükakın’ın aday gösterileceğini açıklamıştı. Peki Tahir Büyükakın kimdir? İşte Tahir Büyükakın hakkında merak edilenler…

TAHİR BÜYÜKAKIN KİMDİR?

Tahir Büyükakın, 1969 Kocaeli'nin Karamürsel İlçesinde dünyaya gelen Tahir Büyükakın, Derince Turgut Reis İlkokulu, İzmit İmam Hatip Lisesi ve İzmit Endüstri Meslek Lisesi´nde ki eğitiminin ardından, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü´nden 1992 yılında mezun oldu.

1993 yılında Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü´nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan Tahir Büyükakın, Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını sırasıyla 1995 ve 2001 yıllarında İstanbul Üniversitesi´nde tamamladı. 2002 yılında Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü İktisat Politikası Anabilim Dalı Yrd. Doçent kadrosuna atandı. 2007 yılında bölüm başkan yardımcılığı görevine getirildi. ‘Makro iktisat' bilim alanındaki çalışmaları ile 2013 yılında doçent unvanını alan Büyükakın ‘ın ekonomik krizler ve istikrar politikaları alanında da çalışmaları bulunuyor.

2005-2007 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne danışmanlık yapan Büyükakın Büyükşehir Belediyesi ve Su Kanal İdaresinin Stratejik Planını hazırlamıştır. 2007 yılı sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde Genel Sekreter Yardımcısı olarak göreve başlamış ve 2014 yılına kadar bu görevi yürüttükten sonra Genel Sekreter olarak atanmıştır.

Tahir Büyükakın Bakanlar Kurulu’nun 13.06.2017 tarihli ve 2017/10458 sayılı Kararnamesi ve Cumhurbaşkanlığının onayı ile 21.06.2017 tarihinde Bilecik Valisi olarak atanmıştır.

İyi derece de İngilizce bilen Tahir Büyükakın evli ve 3 çocuk babasıdır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...