Sözcü Plus Giriş

AKP’li başkandan çay simit hesabına yeni yorum

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'nun büyük tepki çeken çay simit hesabına avukatı aracılığıyla bir açıklama getirdi. Akbaşoğlu örneğin 'bağlamından koparılarak farklı amaçlar için kullanıldığını' söyledi.

12:49 -

AKP’nin çay simit hesabı yaparak iktidara geldiğini hatırlatan Akbaşoğlu, bugünkü durumun 2002’den daha iyi olduğunu savundu.

Akbaşoğlu açıklamasında ne kilosu 10 TL’ye çıkan soğana, ne kilosu 8.5 TL’ye çıkan patatese, ne kilosu 8 TL’ye çıkan bibere ne de litresi 7.04 TL’ye çıkan benzinin fiyatına değindi.

Akbaşoğlu sadece basit bir hesap yaparak 17 yıl sonra 2020 TL’ye çıkan asgari ücretle 2019 yılında 353 ABD doları alınabileceğini ve bunun ekonominin iyiye gittiğinin bir göstergesi olduğunu savundu.

İLGİLİ HABERAKP'li başkanın çay-simit hesabına muhtarlar şaşırıp kaldıAKP'li başkanın çay-simit hesabına muhtarlar şaşırıp kaldı

Bugün İstanbul’da simit 1.75 TL’den satılıyor. Kahvehanelerde ise 1.50 TL. Bununla birlikte İstanbullunun çay simit kahvaltısının birim fiyatı günlük bir öğün 3.25 TL. Aylık olarak basit bir hesapla her gün işine giderken çay simit kahvaltısı yapan bir çalışan sadece kahvaltıya ayda 65 TL veriyor.

Beş kişilik bir ailede aylık bir öğün simit çay kahvaltısı masrafı 325 TL. Akbaşoğlu’nun hesabıyla bunu 3 öğüne çıkarırsak 5 kişilik bir aile çay simitten başka hiçbir şey yemeden ayda 975 TL ödeyerek ve başka hiçbir harcama yapmadan 1045 TL’ye kavuşabiliyor.

İşte Akbaşoğlu’nun açıklaması:

Son güncelleme: 12:55 19.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more