Sözcü Plus Giriş

AKP’li Çelik: Bu yükü sonsuza kadar çekme gibi bir kapasiteye sahip değiliz

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, mülteci meselesi hakkında yaptığı açıklamada, "Netice olarak bu yükü sonsuza kadar çekme gibi bir kapasiteye sahip değiliz. AB'deki bazı odaklar, Türkiye'nin demografik yapıyı değiştirmek istediği yaklaşımına giriyorlar. Bu baştan aşağı yalandır. Birtakım AB yetkilileri, Türkiye'ye ek mali yardımdan bahsediyor bu rüşvet siyasetidir" ifadelerini kullandı. Yüzde 50+1 oy tartışmasıyla ilgili de Çelik, "AK Parti'nin gündeminde böyle bir mesele yok. Faruk Çelik kendi görüşünü söylemiş. Bu bir yap-boz tahtası değil. Biz halkın onayına saygılıyız. Halktan geçmiş bir düzenlemeyle oynamak bize yakışmaz" dedi.

Güncellenme: 19:46, 02/10/2019

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, parti genel merkezinde gerçekleştirilen AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sona erdi. Toplantı sürerken kameralar karşısına geçen AKP Sözcüsü Ömer Çelik gündeme dair açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında bazı temaslarda bulunduğunu anımsatan Çelik, “Temaslarla ilgili bir tanesini öne çıkarıp garip komplo teorilerini içeren birtakım yorumlar görüyorum. Halbuki bütün bu temaslar, kapsamlı bir şekilde Cumhurbaşkanımızın Amerika ziyaretlerinde gerçekleştirdiği, farklı kimliklere saygıyı, farklı kimliklerle diyaloğu önemseyen diyalogların bir parçasıdır” ifadelerini kullandı.

“RÜŞVET SİYASETİ”

Çelik, Suriye’nin kuzeyinde Güvenli Bölge’nin tesisine yönelik “AB’deki bazı odaklar, Türkiye’nin demografik yapıyı değiştirmek istediği yaklaşımına giriyorlar. Bu baştan aşağı yalandır” diye konuştu. Birtakım AB yetkililerinin Suriyeli sığınmacılarla ilgili Türkiye’ye ek mali yardımdan bahsettiğini hatırlatan Çelik, bunu “rüşvet siyaseti” olarak nitelendirdi. Çelik, “Netice olarak bu yükü sonsuza kadar çekme gibi bir kapasiteye sahip değiliz. AB’deki bazı odaklar, Türkiye’nin demografik yapıyı değiştirmek istediği yaklaşımına giriyorlar. Bu baştan aşağı yalandır. Birtakım AB yetkilileri, Türkiye’ye ek mali yardımdan bahsediyor bu rüşvet siyasetidir” dedi.

İlginizi ÇekebilirDünyanın en zengin adamı Kaşıkçı anmasına katıldı!Dünyanın en zengin adamı Kaşıkçı anmasına katıldı!

KAŞIKÇI CİNAYETİ

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine de değinen Çelik, “Birileri bunu Türkiye ile Suudi Arabistan arasında ikili mesele haline getirmeye çalışıyor. Bu kesinlikle söz konusu değildir, Kral ve tabii ki Suudi Arabistan halkı tartışmaların dışındadır.” dedi. Çelik, Kaşıkçı cinayeti konusunda herkes çıkar hesaplarıyla yan çizmeye çalışırken, Türkiye’nin adaletin tahakkuku için ilkeli bir süreç yürüttüğünü vurguladı.

“SAKLANAN BİR ŞEY YOK”

İstanbul’daki deprem toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun davet edilip edilmediğine yönelik tartışmaları değerlendiren Çelik, “Her kesim davet ediliyor. İş üretmek yerine kişisel konularla gündeme gelenlerin bu süreçte fayda üretmeleri beklenmiyor” ifadelerini kullandı. Afetler için toplanan vergilere ilişkin bazı iddiaları da yanıt veren Çelik, bu paraların çok üstünde afete hazırlık harcaması gerçekleştirildiğini, saklanan bir şeyin olmadığını kaydetti.

İlginizi ÇekebilirSon dakika... AKP cephesinde yüzde 50+1 polemiği: Meclis Başkanı da 'mevcut sistem' dediSon dakika... AKP cephesinde yüzde 50+1 polemiği: Meclis Başkanı da 'mevcut sistem' dedi

50+1 TARTIŞMASI

Çelik, cumhurbaşkanı seçimimde alınması gereken yüzde 50 artı 1’in değiştirilebileceğine yönelik tartışmalara ilişkin ise “AK Parti’nin gündeminde böyle bir mesele yok, Faruk Çelik kendi kişisel görüşünü söylemiş. Bu bir yapboz tahtası değil. AK Parti millet iradesini en üstte tutan bir siyasettir. Baraj yüzde 50 oldu. Daha önce rahatlıkla iktidarı alabileceğimiz rakamlar dururken neden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçelim. Yüzde 50 barajı getirdiğinizde çok sayıda vatandaşı bir araya getireceğiniz bir siyaset geliştirmek zorundasınız. Vatandaş oyunu verdiği anda hükümetin nasıl kurulacağı belli” dedi. (AA/DHA)

Yayınlanma Tarihi:18:34,