Sözcü Plus Giriş

AKP’li Faruk Çelik’ten yeni bir 50+1 açıklaması daha!

AKP'li eski bakan ve milletvekili Faruk Çelik, daha önce yaptığı '50+1 sistemi Türkiye'yi yorar' şeklindeki açıklamalarına bir yenisini ekledi. Çelik, "Bazıları, 'Cumhur İttifakı’nın oy oranı %50’nin altına düştü o nedenle bu öneri geldi' diyor. Ben de 'Madem öyle, bu durumda demek ki başkaları da %50’nin üzerine çıkacak. Neden rahatsız olunuyor, birilerine gündoğdu, iyi ya' diyorum" ifadelerini kullandı.

Güncellenme: 22:33, 02/10/2019
AKP’li Faruk Çelik’ten yeni bir 50+1 açıklaması daha!

AKP’li eski bakan Faruk Çelik 50+1’lik seçim sistemi için yaptığı açıklamalara bir yenisini daha ekledi.

Çelik sosyal medyadan yaptığı açıklamasında, “Vardığım sonuç şudur; Türkiye sosyolojisi ve ekonomisi %50 artı 1 oy yükünü çekemez. Bu benim görüşüm. Tespitimin, önünde veya arkasında bir şey aranmasını doğru bulmuyorum. Bazıları, ‘Cumhur İttifakı'nın oy oranı %50'nin altına düştü o nedenle bu öneri geldi’ diyor. Ben de ‘madem öyle, bu durumda demek ki başkaları da %50'nin üzerine çıkacak. Neden rahatsız olunuyor, birilerine gündoğdu, iyi ya’ diyorum” ifadelerini kullandı.

İlginizi ÇekebilirİYİ Parti'den AKP'nin yüzde 40 önerisine yanıt!İYİ Parti'den AKP'nin yüzde 40 önerisine yanıt!

Faruk Çelik’in tweetleri şu şekilde;

“GÜNDEME DAİR AÇIKLAMAM

30 yıldır çekirdekten gelerek aktif siyasetin içinde Bir siyasetçinin bulunması gereken tüm kademelerde bulundum. Milletvekilliğinden bakanlığa, devlet yönetiminde sorumluluk aldım, bu süre zarfında meselelere her zaman tavan yerine tabandan baktım.

Kuzeyden güneye,doğudan batıya ayak basmadığım yer tanıklık etmediğin sorun alanı kalmadı gibi.

Ülke sosyolojisinin meselelerini potansiyelini ve işleyiş düzenini adeta içselleştirdim.

Tüm bunların ışığında son iki seçimi, yaşanan tartışmalarıyla birlikte dikkatle irdeledim. Vardığım sonuç şudur; Türkiye sosyolojisi ve ekonomisi %50 artı 1 oy yükünü çekemez. Bu benim görüşüm.

Tespitimin, önünde veya arkasında bir şey aranmasını doğru bulmuyorum.

Bazıları, “Cumhur İttifakı'nın oy oranı %50'nin altına düştü o nedenle bu öneri geldi” diyor.

Ben de “Madem öyle, bu durumda demek ki başkaları da %50'nin üzerine çıkacak. Neden rahatsız olunuyor, birilerine gündoğdu, iyi ya” diyorum. Buyurun.

Bu önerimi ortaya koyarken, kimseyle konuşmuş, görüşmüş de değilim. Tamamen kişisel görüşlerimdir.
Benim derdim, %50'nin altına düşülmesi çıkması değil. Derdim memleketim, milletimdir.

Nitekim,öneri içerikli röportajımda, ”Yeni sistem, AK Parti öncülüğünde kuruldu; eksikleri varsa, yine AK Parti öncülüğünde düzeltilmelidir”
Getirdiğim önerinin özü, seçimlerin ilk turda sonuçlanmasına yöneliktir. Yani %40 tabanlı en çok oy alan. İlgililer tartışsın dedim.

Unutmayalım ki çıtayı yüksek tutmanın elbette avantajları vardır ve önemlidir. Ancak çıtanın herkes için esnek ve erişilebilir olması, ülke sosyolojisi ve siyaset pratiğimiz açısından çok önemli, hayati ve sürdürülebilirdir.”

İlginizi ÇekebilirErdoğan'dan 50+1 konusunda yeni yorum: Muhalefetten gelirse, tartışmaya açığız, hazırızErdoğan'dan 50+1 konusunda yeni yorum: Muhalefetten gelirse, tartışmaya açığız, hazırız
Yayınlanma Tarihi:22:32,