Akşam ve yatsı namazı saat kaçta? İşte 2019 il il ezan vakitleri…

Milyonlarca mümin oruçlarını açtıktan sonra bir diğer ibadet olan namaz kılmak için akşam ve yatsı ezanı saat kaçta okunacak merak ediyor. Akşam ezanına kısa bir süre kala yaşadıkları ilde ezan saatini öğrenmek isteyenler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı il il namaz vakitlerini haberimizden okuyabilirler…

Akşam ve yatsı namazı saat kaçta? İşte 2019 il il ezan vakitleri…

Milyonlarca mümin nefsini terbiye etmek adına oruç tuttu, şimdi ise “Akşam ezanı saat kaçta okunacak?” sorusunun yanıtını arıyor. Farz olan beş vakit namazın sonuncuları ise akşam ve yatsı namazıdır. İşte il il namaz vakitleri…

İL İL NAMAZ VAKİTLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

İSTANBUL NAMAZ SAATLERİ

ANKARA NAMAZ SAATLERİ

İZMİR NAMAZ SAATLERİ

BURSA NAMAZ SAATLERİ

ANTALYA NAMAZ SAATLERİ

AKŞAM NAMAZI NE ZAMANA KADAR KILINIR?

Akşam namazının vakti; güneşin batması ile başlayıp, Ebû Hanîfe'ye göre güneşin batışından sonra ufukta kalan aydınlık kayboluncaya kadar devam eder. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Akşam namazı vaktinin başlangıcı güneşin batışı, sonu da ufkun kayboluşudur” (Tirmizî, Salât, 2; 282) buyurmuştur. Bir rivayette de Hz. Peygamber (s.a.s.), yatsı namazını şafağın kaybolmasından sonra kılmıştır (Darekutnî, I, 496).

Rivayetlerdeki ‘şafak' veya ‘ufuk' kelimeleri İmam Ebû Hanîfe'ye göre, kırmızılıktan sonraki beyazlıktır. Ayrıca Ebû Hanîfe bu konuda delil olarak, “Akşam namazı vaktinin sonu ufkun karardığı vakittir” (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, XI, 570; bkz. Ebû Dâvûd, Salât, 2; Taberânî, Mu'cemü'l-Kebir, XXVII, 160) hadisine dayanmıştır.

İmam Ebû Yûsuf ve İmam Muhammed'le birlikte diğer mezheplere göre ise akşam namazının son vakti, güneşin batışından sonraki kızıllık gidinceye kadar devam eder. Zira hadisteki şafak güneşin batışından sonraki kızıllıktır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), şafak kızıllıktır. O kaybolunca namaz vacip olur.” (Dârekutnî, es-Sünen, I, 506; bkz. Muvatta, Vukûtu's-Salât, 23; Zeylaî, Nasbu'r-râye, I, 233) buyurmuştur.