Sözcü Plus Giriş

Akyaka’da çevrecilerin zaferi

Muğla’nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi’ndeki Kadın Azmağı eko-sisteminde önemli bir tahribata yol açan bir otele karşı açılan dava üç yıl süren hukuk mücadelesinin ardından tamamlandı. Mahkeme, otel sahibi A.Ç.'yi, “Çevreyi kasten kirletmek” suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkemenin kararı, ekoloji mücadelesi verenlerce sevinçle karşıladı.

Mustafa SARIİPEK / Muğla
13:38 -
Akyaka’da çevrecilerin zaferi

Akyaka'da Azmak kenarında 2016 yılında yapımına başlanan otel inşaatı, çevreye verdiği zararla tepki toplamıştı. Otel inşaatının, kamuya ait azmak kenarındaki sazlık ve ağaçlık alanda tahribat yaptığı anlaşılmıştı. Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi hükümleri ile koruma altında olan, hassas eko-sistemi ile dikkatle korunması gereken Kadın Azmağı, kökünden sökülen ağaçlar ve sazlıklar nedeni ile tahrip olmuş, günlerce çamur renginde akmıştı.
Gökova Ekolojik Yaşam Derneği'nin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne şikayeti sonucu otele idari para ve kesilmiş, Okaliptüs ağaçlarının yerine 25 tane Günlük (Sığla) Ağacı dikme cezası verilmişti. Savcılığa yapılan suç duyurusuyla da söz konusu otele “çevreyi kirletmek” suçundan bir de kamu davası açılmıştı.

İKİNCİ DAVA AÇILDI

Açılan birinci dava görülmeye başlandığında otelin inşaatı bitmiş, ancak Kadın Azmağı'na verdiği ekolojik tahribatları daha bitmemişti. Ağaç ve sazlıklardan temizlenen alanın büyük bölümüne bu kez çakıl taşı dökülerek otelin kullanım alanına dönüştürülmek istenmişti. Bu girişim üzerine Gökova Ekolojik Yaşam Derneği otele hakkında ikinci bir suç duyurusunda bulundu.

DAVALAR BİRLEŞTİRİLDİ

2017 Şubat ayında yapılan ikinci davanın ilk duruşmasında, ilk açılan dava ile birleştirildi. Mahkeme ayrıca olay yerinde bilirkişi incelemesi yapılarak bir rapor hazırlanmasını karara bağladı. Bilirkişi incelemelerinin yanı sıra uydu fotoğrafları da delil olarak gösterildi. Mahkeme, isnat edilen suçun işlendiğine karar verilerek İstinaf Mahkemesi yolu açık olmak üzere otel sahibi A.Ç.'ye “Çevreyi kasten kirletmek” suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı.

Son güncelleme: 08:59 15.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more