‘Alo 0888 dolara inat’ dediler, arayanları dolandırdılar

İstanbul ve Malatya’da, düşük faizli borç vaadiyle kurdukları çağrı merkezi vasıtasıyla vatandaşları ücretli hatlara yönlendiren şebeke çökertildi. Dakikası 20 lira olan “0888” ile başlayan hattı aradığı için yüksek telefon faturası ödeyen yüzlerce kişi şebekeden şikayetçi oldu. Polis şebekenin bu yolla 2 milyon liradan fazla para elde ettiğini belirledi.

İstanbul Emniyeti'ne bağlı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, çok sayıda vatandaşın dolandırıldığı şikayeti üzerine harekete geçti. İddiaya göre, kendilerine gelen “Dolar'a inat 36 ay gelir belgesiz anında kredi çekebilmek için hemen arayın” mesajı üzerine ‘0888’ ile başlayan numarayı arayan mağdurların faturaları oldukça yüksek geldi.

DAKİKASI 20 LİRA

Polisin yaptığı çalışmada, mağdurların aradığı numaraların İstanbul ve Malatya'daki 2 çağrı merkezine yönlendirildiği anlaşıldı. Kredi mesajlarının ise gerçek olmadığı ortaya çıktı. İddiaya göre, kredi verilmediği dolandırıcılık için böyle bir sistem kurulduğu anlaşıldı. Kredi alma umuduyla arayan kişilerle, dakikası 20 liradan görüşme yapan dolandırıcılar ise konuşmayı uzatabildikleri kadar uzattı.

İşte sözde çağrı merkezindeki ‘aranacaklar’ listesi…

2 MİLYONLUK VURGUN

Polis şebeke üyelerinin bu yöntemle 2 milyon liradan fazla dolandırıcılık yaptığını belirledi. Dolandırıcılık şebekesiyle karşı karşıya olduğunu belirleyen polis, teknik ve fiziki takip çalışması başlattı.

22 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Çalışmaların ardından İstanbul, İzmir ve Malatya'da operasyon düzenlendi. Baskında 22 şüpheli gözaltına alındı. Yapılan aramalarda ise çok sayıda bilgisayar, telefon be dijital malzemeye el konuldu.