Sözcü Plus Giriş

Ankara’daki köpek katilleri serbest bırakıldı

Ankara'da 16 köpeğin zehirlenerek telef edilmesi olayında adliyeye sevk edilen 3 şüpheli, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

13:52 -
Ankara’daki köpek katilleri serbest bırakıldı

Yenimahalle İlçe Emniyet Müdürlüğü Suç Araştırma Büro Amirliğince Batıkent semtinde sokak köpeklerinin zehirlenerek öldürüldükleri iddialarını soruşturmak üzere oluşturulan ekibin çalışmaları sonucu gözaltına alınan L.Ö, M.D. ve A.G, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye getirilmişti. Burada savcı tarafından sorgulanan şüpheliler, “sahipli hayvanı öldürme” suçundan tutuklanma talebi ile sulh ceza hakimliğine sevk edildi ancak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar.

Ankara’da önceki gece Batıkent bölgesine minibüsle gelen kişilerin bıraktıkları tavuk etinden yiyen 16 sokak köpeği telef olmuş, bazıları da veteriner kliniğinde tedavi altına alınmıştı.

BİR TÜRLÜ ÇIKMAYAN YASA

Türkiye’de maalesef hayvanlar sadece yasal olarak ‘eşya’ statüsünde olursa yani sahipli olursa devlet tarafından korunabiliyor. Oldukça üzücü olan bu yasal sisteme göre, sahipsiz bir sokak hayvanını öldüren kişiler çok düşük bir para cezasıyla serbest kalıyor.

Hayvanseverler ise, yıllardır hayvanların sahipli sahipsiz ayrımı yapılmadan ‘mal’ değil ‘can’ olduğunu kabul eden bir yasanın çıkarılması için mücadele veriyor. AKP iktidarı boyunca adeta yılan hikayesine dönen yasa defalarca verilen söze, ‘çıktı, çıkacak, çıkıyor’ açıklamalarına rağmen bir türlü Meclis’ten geçemedi.

Bu son olayla birlikte tüm Türkiye hayvanlara yapılan zulmün korkunç boyutlarıyla yeniden yüzleşirken, hayvan katilleri için caydırıcı bir ceza gelmesi için yıllardır süren bekleyiş devam ediyor.

İLGİLİ HABERAnkara'da sokak köpeklerine katliam yapıldı!Ankara'da sokak köpeklerine katliam yapıldı!
Son güncelleme: 14:22 11.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more