Sözcü Plus Giriş

Arefe günü yapılacak ibadetler: Kurban Bayramı Arefe günü oruç tutulur mu?

Kurban Bayramı Arefe günü hepimiz ibadetlerimiz gerçekleştirecek ve namazlarımızı kılacağız. Müslümanların kutladığı ik bayramdan biri olan Kurban Bayramında yapılacak ibadetler ve Arefe günü oruç tutulur mu sorusunun cevabı araştırılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’ının oruç konusunda açıklaması merak ediliyor. İşte arife günü oruç tutmanın fazileti ve yapılacak ibadetler...

23:16 -
Arefe günü yapılacak ibadetler: Kurban Bayramı Arefe günü oruç tutulur mu?

Kurban Bayramı’na az bir zaman kala müslümanlar Arefe günü oruç tutulur mu sorusunu ve yapılacak ibadetleri merak ediyor. Haberimizden Kurban Bayramı Namazı nasıl kılınır ve Arefe günü yapılacak ibadetleri öğrenebilirsiniz. Diyanet İşleri Başkanlığı bu sorulara cevap verdi. Peki Arefe günü oruç tutulur mu?

AREFE GÜNÜ ORUÇ TUTULUR MU?

Diyanet İşleri Başkanlığı Kurban Bayramı'nda oruç tutmak hakkında şu bilgilere yer veriyor;

Hz. Peygamberin (s.a.s.) Zilhicce’nin ilk dokuz gününü oruçla geçirdiği rivayet edildiği için (Ebû Dâvûd, Savm, 62) Zilhicce’nin ilk dokuz gününün, yani kurban bayramından önceki dokuz günün oruçlu geçirilmesi müstehaptır. Zilhicce ayının 10. günü kurban bayramının ilk günüdür. Kurban bayramında da oruç tutulmaz (Buhârî, Savm, 66-67; Ebû Dâvûd, Savm, 48). Ancak imsaktan itibaren bir şey yemeyip o günün ilk yemeğini kurban etinden yemek müstehaptır. Fakat bu, kendi evinde kurban kesebilen insanlar içindir. Zamanımızda çiftliklerde kurban kestiren bazı müslümanlara, akşama kadar sıra ancak gelmekte, hatta ertesi güne kalmaktadır. Bu durumda söz konusu insanların aç kalıp oruçlu imiş gibi durmaları uygun değildir.

AREFE GÜNÜ

Arefe (Arife), Kurban bayramının bir gün öncesi olan Zilhicce ayının dokuzuncu günüdür. Haccın iki rüknünden biri olan vakfe bugünde yapılır. Arefe günü Arafat'ta, öğle namazının farzı ile ikindi namazının farzı öğle vaktinde peş peşe kılınır (cem-i takdim).Arefe günü güneş batınca hacılar Arafat'tan Müzdelife'ye hareket ederler. Arefe günü, Arafat'ta hacılar, vakitlerini dua, namaz, zikir, tesbih, va'z dinleme, Kur'ân okuma vb. ibadetlerle geçirirler.

Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazların peşinden, selâmdan sonra teşrik tekbiri getirmek vaciptir.

Teşrik tekbiri de şöyledir: “Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber Velillâhil hamd.”
İster cemaatle, ister yalnız başına namaz kılan, kurban kesen veya kesmeyen yolcu olan veya olmayan kadın-erkeğin; farz olan her namazın peşinde Teşrik tekbirlerini getirmesi gerekir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more